نصب تصاویر سلیمانی و المهندس از سوی «حزب‌الله» در مناطق لبنان

نصب تصاویر سلیمانی و المهندس از سوی «حزب‌الله» در مناطق لبنان

برپایی مراسم فارغ‌التحصیلی گردان حامل نام سلیمانی در سکوت کامل دولت
شنبه, 2 ژانویه, 2021 - 22:45

«حزب‌الله» لبنان نام قاسم سلیمانی یکی از فرماندهان «سپاه پاسداران» ایران را در بر روی اماکن عمومی جنوب و شرق لبنان قرار داد و در سایه سکوت و غیبت مقامات لبنانی، برای این منظور مراسمی با حضور رهبران حزب برگزار کرد.

حزب‌الله سالگرد ترور سلیمانی و ابومهدی المهندس فرمانده عراقی را با یک سری فعالیت‌ها گرامی داشت، برجسته‌ترین آنها نصب تابلوهای یادبود در مناطق جنوب و شرق با نام‌های سلیمانی و المهندس بود و این برنامه‌ها با برپایی مراسمی در «حدیقه طهران» در مرز جنوبی لبنان به اوج خود رسید.

 به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، در این مراسم، جشن فارغ‌التحصیلی گروهی از مبارزان «عضو بسیج عمومی» در حزب را برگزار شد و آن را «گروه فرمانده شهید قاسم سلیمانی» نامیدند. فارغ التحصیلان نیز سوگند «تعهد و وفاداری» به سلیمانی و المهندس یاد کردند.

در همین باره، لقمان سلیم محقق و مدیر مرکز مستندسازی «امم»، از تلاش‌های حزب‌الله برای قرار دادن لبنان در درگیری‌های منطقه ای انتقاد کرد.

وی تأکید می‌کند که این حزب «بار قاسم سلیمانی و عواقب جنگ‌های او را بر دوش لبنان گذاشته‌است».

نصب اسامی رهبران حزب یا مقامات ایرانی بر روی اماکن عمومی در لبنان چیز جدیدی تلقی نمی‌شود، سال گذشته خیابانی در الغبیری در حومه جنوبی بیروت به نام قاسم سلیمانی نامگذاری شد که به جاده‌های دیگری که نام خمینی یا رهبران دیگر حزب را یدک می‌کشند، پیوست.

علاوه بر این، نام «حدیقه ایران» بر پارک بزرگی گذاشته شد که ایران پس از سال ۲۰۰۶ بودجه ساخت آن را در مرز جنوبی در مارون الراس تأمین کرد.

جشن‌ها و فعالیت‌های این حزب از روز جمعه، بدون هیچ گونه اظهار نظری از سوی مقامات لبنانی، اما با حضور شهرداران مناطق برگزار شد.

سلیم در این باره به الشرق الاوسط گفت که این بزرگداشت‌ها «بخشی از تبلیغاتی است که تلاش می‌کند تا محور مقاومت و آرمان آن را عمومی سازی کند و به تلاش‌هایی برای جشن گرفتن سالگرد قاسم سلیمانی در غزه یا جاهای دیگر نیز مرتبط است».

این حزب همچنین مراسمی را برای افتتاح یک ذخیره گاه طبیعی به نام سلیمانی در جنوب شهر الطیبه، نزدیک به مرز، تحت نظارت دبیرکل حزب حسن نصرالله و با حضور علی فیاض نماینده مجلس از فراکسیون حزب‌الله برگزار کرد.

 فیاض همچنین به نمایندگی از نصرالله در مراسم نام نهادن اسم المهندس بر جاده ای شهر علمان، که استان‌های جنوبی و نبطیه را به فلسطین متصل می‌کند، حضور داشت.

در دره بقاع در شرق لبنان نیز، حسین حاج حسن نماینده مجلس از دیوارنگاره ای به نام سلیمانی و المهندس در جاده راس العین رو به دریاچه البیاضه پرده برداشت و نهال درختی به نام آنها در بعلبک کاشت.

همچنین مراسم رونمایی از دیوارنگاره سلیمانی و المهندس در شهر بریتال در نزدیکی ساختمان انجمن شهرداری‌ها در جنوب بعلبک برگزار شد.

این فعالیت‌ها سه روز به طول می‌کشد و با سخنرانی امروز نصرالله در مراسمی مرکزی در اولین سالگرد ترور سلیمانی و المهندس خاتمه می‌یابد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای