حمله به کنگره چهره آمریکا را متزلزل کرد.. تأیید پیروزی بایدن در کنگره

حمله به کنگره چهره آمریکا را متزلزل کرد.. تأیید پیروزی بایدن در کنگره

بایدن ناراحت و شوکه است و ترامپ طرفداران خود را به عقب‌نشینی فراخواند.. بوش: این هرج و مرج فقط در جمهوری‌های ناپایدار اتفاق می‌افتد.. دموکرات‌ها اکثریت مجلس سنا را به دست آوردند.. برخی وزرا به دنبال برکناری ترامپ
پنجشنبه, 7 ژانویه, 2021 - 04:15
حامیان رئیس‌جمهور ترامپ روز گذشته در یورش به کنگره (رویترز)

پایتخت آمریکا شاهد درگیری بین نیروهای امنیتی از یک سو و طرفداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور از سوی دیگر بود که صدها نفر از آنها با حمله به ساختمان کنگره مانع از تأیید پیروزی رئیس‌جمهور منتخب جو بایدن شدند.

این اقدام که تحولی خطرناک و غیرمعمول در تاریخ سیاسی آمریکا بود، برای خود آمریکایی‌ها و بسیاری از کشورهای جهان تعجب آور بود.

این تحولات پس از «سرکشی» مایک پنس معاون رئیس‌جمهور مستقر و سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا و امتناع آنها از همراهی با خواسته‌های ترامپ برای برگرداندن نتایج انتخابات ۳ نوامبر اتفاق افتاد.

جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، هجوم به ساختمان کنگره را «شورش بی‌سابقه» به دموکراسی ایالات متحده خواند و آن را محکوم کرد. او گفت: «از این جمع می‌خواهم هر چه زودتر محوطه کنگره را ترک کنند».

وی افزود: من بسیار شوکه و ناراحت هستم. این لحظه تاریکی است. اجازه دهید صریح بگویم هرج و مرجی که در کنگره شاهد آن هستیم بیانگر آمریکای واقعی نیست. باید الان خاتمه یابد.

دونالد ترامپ بعد از آن با انتشار پیامی ویدئویی در توییتر ادعاها دربارهٔ تقلب در انتخابات را تکرار کرد اما از هوادارانش خواست با حفظ آرامش «به خانه بروند.»

پس از آنکه ترامپ از حامیان خود خواست تا از کاپیتول خارج شوند، مقامات آمریکایی اعلام کردند که ساختمان کنگره دوباره در امنیت است، در حالی که نیروهای امنیتی شروع به عقب راندن جمعیت طرفدار ترامپ از داخل کردند.

جورج اچ دبلیو بوش رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به رهبران جمهوری‌خواه که به «شورش و سرکشی» در ساختمان کاپیتول دامن زدند حمله کرد و گفت: «عجیب نبود اگر در یک کشور ناپایدار (جمهوری موز) شاهد زیر سؤال بردن نتایج انتخابات به این شکل بودیم - نه در جمهوری دمکراتیک آمریکا».

او گفت که رفتار «بی خردانه برخی رهبران سیاسی از زمان انتخابات و بی حرمتی امروز آنها به نهادها، سنن و حاکمیت قانون در کشور مایه حیرت است».

اکنون و درحالی که کنگره آمریکا صحنه رویداد عجیب حمله حامیان ترامپ و تسخیر ساختمان مجلسین آمریکا است، دموکرات‌ها با پیروزی در ایالت جورجیا و تصاحب ۲ کرسی باقی مانده سنا، اکثریت را در این مجلس هم از آن خود ساختند.

چند ساعت پس از خشونت‌های مرگباری که در پی هجوم هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا رخ داد، مجلس نمایندگان و سنا پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را تأیید کردند.

در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده آرای کالج انتخاباتی خوانده شد و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، تاییدیه تمامی ۵۰ ایالت آمریکا را اعلام کرد.

در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، پیروزی نهایی بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال پیروز شد.

از سوی دیگر، منابع خبری در واشینگتن گزارش دادند که وزراء دولت آمریکا در نظر دارند، ترامپ را دو هفته مانده به پایان دوره ریاست جمهوری وی، با استناد به ماده ۲۵ اصلاحی قانون اساسی ایالات متحده برکنار کنند. بر اساس این ماده، معاون رئیس‌جمهوری و اکثریت کابینه دولت قادر خواهند بود رئیس‌جمهوری را فاقد صلاحیت تصدی قدرت اعلام کنند.

سه شبکه تلویزیونی سی ان ان، سی بی اس و ای بی سی در این باره اعلام کردند: اعضای هیئت دولت آمریکا در مورد احتمال برکناری ترامپ از قدرت پس از کودتای طرفدارانش در کنگره، بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

 خبرنگاران رسانه‌های دیگر آمریکایی نیز اعلام کردند که مقامات در حال بحث دربارهٔ این احتمال هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای