صدور حکم سنگین زندان برای سه نوجوان عرب به اتهام آتش‌زدن عکس خامنه‌ای

صدور حکم سنگین زندان برای سه نوجوان عرب به اتهام آتش‌زدن عکس خامنه‌ای

شنبه, 9 ژانویه, 2021 - 17:45

سه نوجوان عرب اهوازی که در اعتراضات مردمی آبان ۹۸ به دلیل آتش زدن تصویر علی خامنه ای رهبر ایران بازداشت شده بودند، به ۴۰ سال حبس محکوم شدند.

به گزارش منابع حقوق بشری، رعد حمدانی ۲۳ ساله، قصی خسرجی ۱۹ ساله و سجاد دبات ۲۰ ساله سه نوجوان عرب اهل شهر شوش (شمال اهواز) در اعتراضات به گرانی بنزین توسط اداره اطلاعات بازداشت شده بودند.

این سه نوجوان اکنون در دادگاه انقلاب شهر دزفول به اتهام به آتش کشیدن عکس علی خامنه ای رهبر ایران و «اقدام علیه امنیت کشور و محاربه با خدا» محاکمه شدند.

در پی این محاکمه، برای قصی خسرجی ۱۰ سال حبس، برای سجاد دبات ۱۰ سال حبس و برای رعد حمدانی ۲۰ حبس صادر شده‌است و هم‌اکنون در زندان مسجدسلیمان به سر می‌برند.

منابع حقوق بشری می‌گویند: این سه جوان چندین ماه در بازداشتگاه اطلاعات تحت شدیدترین شکنجه فیزیکی و روحی قرار گرفته بودند و از آنها اعترافات اجباری مبنی بر «تخریب اموال عمومی» در هنگام اعتراضات گرفته شده‌است.

این منابع می‌افزایند: محکومان نامبرده در زندان مسجد سلیمان با زندانیان جرائم عمومی نگهداری می‌شوند.

به گفته فعالان حقوق بشری، عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و بی‌توجهی مقامات قضائی و مسئولین زندان‌ها به مسئولیت حفظ امنیت و سلامت زندانیان، جان آنها را به خطر می‌اندازد.

همزمان با این اعتراضات، نهادهای مدافع حقوق بشر و رسانه‌های بین‌المللی از سرکوب شدید در شهرهای خوزستان داده بودند.

بازداشت‌های گسترده در خوزستان پس از سرکوب خونین اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸ آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

یکی از ویژگی‌های بی‌سابقه سرکوب اعتراضات سال ۹۸ کشته شدن حداقل ۱۸ کودک در این اعتراضات است. کودکانی که بین ۱۲ تا ۱۸ سال سن داشته‌اند.

خبرگزاری رویترز پیشتر در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع دولتی در ایران شمار کشته‌شدگان اعتراضات را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.

با وجود درخواست‌های مکرر نهادها و سازمان‌های بین‌المللی برای اطلاع‌رسانی، مقامات ایران از ارائه آمار افراد کشته شده و افراد در بازداشت و همچنین هویت و مشخصات آنها طفره می‌روند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای