رشد قیمت نفت در پی حمایت سعودی

رشد قیمت نفت در پی حمایت سعودی

اوج‌گیری بی‌سابقه قیمت‌ها.. محدودیت‌های کرونا تقاضا را کند می‌کند
شنبه, 9 ژانویه, 2021 - 00:45
بازارهای جهانی نفت در پی اقدام سعودی به کاهش داوطلبانه تولید نفت، رشد خود را از سر گرفتند (رویترز)

قیمت نفت در روز جمعه به بالاترین سطح خود در ۱۱ ماه گذشته رسید و در حال دست یافتن به سودهای کلان هفتگی است، به طوری که پایبندی سعودی به کاهش تولید منجر به حمایت از فضای بازار شده‌است.

هر بشکه نفت خام برنت تا ساعت ۱۴:۰۵ به وقت گرینویچ ۸۷   سنت یعنی ۱٫۶ درصد رشد کرد و به ۵۵٫۲۵ دلار رسید که بالاترین میزان از فوریه گذشته‌است؛ و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت نیز ۷۹ سنت یا ۱٫۵۵ درصد افزایش یافت و به ۵۱ دلار و ۶۲ سنت رسید و به بالاترین سطح از ماه فوریه نیز رسید.

نفت خام برنت و وست تگزاس در حال حرکت به سمت دستیابی به حدود ۵ درصد در هفته گذشته هستند.

هیرویوکی کیکوکاوا مدیر کل تحقیقات شرکت نیسان اوراق بهادار گفت: "تصمیم سعودی در مورد کاهش داوطلبانه تولید آن همچنان به عنوان حمایت از بازار ه تاثیر خود ادامه می‌دهد؛ و قدرت سهام جهانی که با نقدینگی فراوان پشتیبانی می‌شود، خریدهای جدید نفت را نیز تحریک می‌کند. "

و در اوایل هفته گذشته، سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، گفت که تولید خود را در ماه فوریه و مارس به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد.

از سوی دیگر، محدودیت‌های شدید تردد در سراسر جهان با هدف مهار افزایش کرونا فروش سوخت را تحت فشار قرار می‌دهد، که احتمال بهبود تقاضای انرژی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ را ضعیف می‌کند.

اقدامات سختگیرانه در حال حاضر فشار بر فروش سوخت را تحت تأثیر قرار داده‌است، داده‌های دولتی (پنجشنبه) نشان داد که میانگین فروش ایستگاه‌های سوخت انگلستان ۲۱ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته‌است.

گلدمن ساکس نیز این هفته گفت که پیش‌بینی به روز شده تعادل بازار در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ به دلیل اقدامات جدید قرنطینه، ضعیف شده‌است.

 اوپک همچنین گفت که ظهور سویه جدیدی از ویروس و محدودیت در فعالیت‌های اجتماعی، خطرات بیشتری برای بازارهای نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۱ ایجاد می‌کند و بیشتر اعضا را مجبور به حفظ ثبات تولید می‌کند، در حالی که سعودی کاهش داوطلبانه زیادی را ارائه می‌دهد.

تحلیلگران (UPS) نیز گفتند: " در میان نگرانی‌ها در مورد تقاضا به دلیل گسترش محدودیت‌های تردد در اروپا، اقدام پیشگیرانه پادشاهی نشانگر تمایل به دفاع از قیمت‌ها و حمایت از بازار نفت است". آنها پیش‌بینی کردند که بازار در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ ناشی از توزیع واکسن ضد ویروس و افزایش سفر بهبود می‌یابد.

اما تقاضا در بسیاری از کشورها همچنان زیاد است، در حالی که روند تحرک اوپک نشان می‌دهد که رهبری در برزیل، سعودی، هند و استرالیا از سطح قبل از کرونا فراتر رفته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای