گذرگاه زمینی میان سعودی و قطر بازگشایی شد

گذرگاه زمینی میان سعودی و قطر بازگشایی شد

شنبه, 9 ژانویه, 2021 - 23:30

همزمان با اجرایی شدن مصالحه و میان سعودی و قطر و موافقت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز با بازگشایی حریم هوایی و گذرگاه‌های زمینی و دریایی، روز شنبه گذرگاه سلوی از سوی سعودی و ابوسمره از سوی قطر به عنوان تنها گذرگاه میان دو کشور بازگشایی شد.

چهل و یکمین نشست اعضای شورای همکاری خلیج هفته گذشته در شهر تاریخی العلا در سعودی برگزار شد و در این نشست با امضای بیانیه‌ای، به اختلافات میان کشورهای عضو پایان داده شد.

شرکت هواپیمایی سعودی از روز دوشنبه پروازهای خود به دوحه را با ۴ پرواز در هفته از ریاض و ۳ پرواز در هفته از جده، از سر می‌گیرد.

طبق این گزارش، امروز گذرگاه مرزی سلوی به شکل رسمی فعالیتش را از سر گرفت و نخستین کامیون‌های قطری وارد سعودی شدند.

همچنین همه افرادی که قصد ورود به سعودی از گذرگاه‌های مرزی را دارند باید، اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

گمرکات سعودی در این باره گفت که طبق کنترل‌های بهداشتی و رویه‌های انجام شده در همه گذرگاه‌ها، صبح دیروز اولین مسافران پس از طی مراحل گمرکی از طریق این گذرگاه وارد شدند.

شرکت هواپیمایی قطر روز پنجشنبه، اعلام کرد که اولین پرواز خود را در حریم هوایی سعودی انجام می‌دهد، این در حالی است که ریاض فردا اولین پرواز تجاری از قطر را از زمان آغاز بحران ۲۰۱۷ تاکنون پذیرایی می‌کند.

اجلاس خلیج پس از آن برگزار شد که کویت اعلام کرد سعودی و قطر به توافقی در زمینه بازگشایی حریم هوایی و مرزهای زمینی و دریایی میان دو کشور به همراه حل و فصل پیامدهای بحران خلیج دست یافته‌اند.

در بیانیه چهل و یکمین اجلاس خلیج بر «همبستگی و ثبات خلیجی، عربی و اسلامی و تقویت پیوندهای دوستی و برادری بین کشورها و ملت‌های آن، به گونه ای که امیدها و آرزوهای آنها را تأمین کند» تأکید شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای