حمله هوایی به «سپاه پاسداران» ایران در سوریه

حمله هوایی به «سپاه پاسداران» ایران در سوریه

هماهنگی روسیه و آمریکا برای جلوگیری از «اصطکاک»
سه شنبه, 12 ژانویه, 2021 - 23:15

در سایه کارزار فزاینده اسرائیل با هدف جلوگیری از «استقرار ایران» در سوریه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه، روز سه شنبه، گزارش داد که انفجارهای شدید مواضع سپاه پاسداران ایران در بادیه البوکمال در شرق سوریه و نزدیکی مرز عراق را هدف قرار گرفت.

اسرائیل طبق معمول از اظهارنظر دربارهٔ این گزارش‌ها خودداری کرده‌است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که این انفجارهای شدید در پی انجام حداقل ۴ حمله هوایی توسط هواپیماهای جنگی صورت گرفته‌است.

این حملات مقرها و سایت‌های سپاه پاسداران ایران در صحرای البوکمال را هدف قرار داد.

دیده‌بان ادامه داد: «نیروهای رژیم ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آنها در مناطق حومه دیرالزور در نزدیکی مرز با عراق مستقر هستند، در حالی که موقعیت‌های خود را از ترس حمله هواپیماهای ناشناس جابه‌جا می‌کنند».

 پیشتر دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه روز پنشجنبه ۱۸ دی اعلام کرده بود که یک پهپاد، وسیله نقلیه متعلق به شبه‌نظامیان عراقی را در حالی که قصد داشت از طریق گذرگاه‌های مرزی غیررسمی با عراق در نزدیکی شهر البوکمال در حومه شرقی دیرالزور وارد خاک سوریه شود، هدف قرار داد که منجر به کشته شدن چهار نفر و مجروح شدن تعدادی دیگر از سرنشینان آن وسیله نقلیه شد.

طبق این گزارش، سپاه پاسداران و شبه نظامیان محلی وفادار به ایران یک روز بعد از آن، مقرهای نظامی خود را از سلاح‌های سنگین در حومه شهر المیادین در حومه شرقی دیرالزور تخلیه کردند.

از سوی دیگر، والری گراسیموف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه و مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در تماسی تلفنی، درخصوص بحران‌های جهانی از جمله سوریه گفت و گو و رایزنی کردند.

وزارت دفاع روسیه با اشاره به ضرورت جلوگیری از بروز اصطکاک یا اشتباهات ناخواسته در حین تحرکات دو طرف در سرزمین‌های سوریه، به اهمیت حفظ کانال‌های ارتباطی نظامی بازبین وزارت دفاع روسیه و آمریکا اشاره کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای