بمب پمپئو: ایران پناهگاه رهبران القاعده است

بمب پمپئو: ایران پناهگاه رهبران القاعده است

وی «حزب‌الله» را مسئولیت بمب‌گذاری «پادگان نیروهای دریایی» در بیروت دانست
چهارشنبه, 13 ژانویه, 2021 - 00:00

 مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا رژیم ایران را به تبدیل این کشور به «یک افغانستان جدید» و مقر اصلی «القاعده» متهم کرد و از اعمال تحریم‌های جدید علیه رهبران این سازمان در ایران خبر داد. وی تأکید کرد که ایالات متحده در تلاش است تا «پیوند» بین تهران و سازمان مسئول حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را «نابود» کند.

پمپئو که روز سه شنبه ۲۳ دی در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن سخنرانی می‌کرد، با اشاره به این که «رژیم ایران ستاد عملیاتی جدیدی را برای القاعده فراهم کرد»، اضافه کرد که «دست عناصر این سازمان تروریستی بیش از هر شبکه دیگری به خون آمریکایی‌ها آغشته‌است».

وی تأکید کرد که «برای القاعده، ایران ستاد جدیدی است و تهران پناهگاه رهبران ارشد این گروه است، که در حال برنامه ریزی برای حمله علیه آمریکا و متحدان آن هستند».

پمپئو گفت، «از سال ۲۰۱۵، تهران به شخصیت‌های القاعده اجازه داده‌است … آزادانه با سایر اعضای القاعده ارتباط برقرار کنند و بسیاری از کارهایی را که قبلاً از افغانستان و پاکستان از جمله اجازه حملات، تبلیغات و جمع آوری کمک‌های مالی انجام می‌شد».

پمپئو اضافه کرد که در سال ۲۰۱۶، «وزارت خزانه داری آمریکا سه عامل اصلی القاعده را که در ایران ساکن هستند تحریم کرد».

 وی مقامات ایرانی را متهم کرد که آگاهانه به اعضای القاعده، از جمله تعدادی از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، اجازه داده‌اند از خاک آن عبور کنند و به افغانستان بروند.

وی به‌طور خاص گفت: «در حالی که هیچ مدرکی وجود ندارد که ایران به برنامه ریزی حملات ۱۱ سپتامبر کمک کرده یا از آنها اطلاع داشته باشد، حداقل هشت نفر از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر بین فوریه و اکتبر ۲۰۰۱ به ایران سفر کرده‌اند».

پمپئو تأکید کرد که رابطه القاعده با ایران «برای تقریباً سه دهه ادامه دارد».

 وی توضیح داد که «از اوایل دهه ۱۹۹۰، عوامل القاعده برای آموزش مواد منفجره به ایران و به دره بقاع در لبنان، سنگر حزب الله سفر کردند».

وی تأکید کرد که «محور ایران - القاعده تهدیدی جدی برای امنیت کشورها و امنیت سرزمین اصلی خود آمریکا است». او گفت «ما در حال حرکت هستیم»، اما وی ماهیت کار دولت ایالات متحده را روشن نکرد.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید این کشور تحریم‌هایی علیه رهبران القاعده در ایران و سه رهبر گردان‌های کرد این شبکه اعمال کرده و برای اطلاعاتی که به یافتن عبدالرحمن المغربی، از رهبران القاعده در ایران منجر شود هفت میلیون دلار جایزه تعیین کرده‌است.

در ادامه، مایک پمپئو با انتشار عکس‌هایی از سران رژیم ایران گفت که آنها مدام آمریکا و اسرائیل را تهدید می‌کنند.

پمپئو روز سه‌شنبه ۲۳ دیماه در توئیتر نوشت: «بیایید دربارهٔ ایران صحبت کنیم. مردانی که در این تصاویر هستند، تقریباً هر روز آمریکا و اسرائیل را تهدید می‌کنند».

وزیر خارجه آمریکا در این توئیت عکس‌هایی از علی خامنه‌ای رهبر ایران، حسن روحانی رئیس‌جمهوری، محمدجواد ظریف وزیر خارجه، و اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس  منتشر کرد.

پمپئو همچنین در یک توئیت دیگر نوشت: در نتیجه تحریم‌های ما بودجه نظامی پیشنهادی ایران امسال ۲۴ درصد کاهش داشته‌است. ما بیش از ۱۵۰۰ فرد و نهاد را هدف تحریم قرار دادیم و رژیم را از دستیابی به ۷۰ میلیارد دلار - مبلغی که می‌توانست برای تأمین مالی تروریسم، موشک‌های بالستیک، و برنامه‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد - محروم کردیم.

مشاوران رئیس‌جمهور منتخب جو بایدن معتقدند که دولت ترامپ در تلاش است تا تعامل مجدد با ایران و پیوستن دوباره به برنامه جامع اقدام مشترک، یعنی توافق هسته ای با ایران را دشوار کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای