«ذا لاین» از صادرات انرژی پاک سعودی و راه حل‌های پایدار پشتیبانی می‌کند

«ذا لاین» از صادرات انرژی پاک سعودی و راه حل‌های پایدار پشتیبانی می‌کند

اقتصاددانان به «الشرق الاوسط»: این پروژه چشم‌انداز متنوع سازی منابع مالی، هوشمندسازی تجارت و جذب گردشگری به پادشاهی را تقویت می‌کند
چهارشنبه, 13 ژانویه, 2021 - 22:15

در ادامه رشد اقتصادی سعودی برای عبور به سال ۲۰۲۱، اقتصاددانان بر این باورند که پروژه The Line که در اوایل هفته جاری توسط ولیعهد سعودی اعلام شد، موجب افزایش تنوع اقتصادی، دیجیتالی سازی تجارت، حمایت از صادرات انرژی پاک پادشاهی و ارائه راه حل‌های پایداری جهانی خواهد شد.

آنها در عین حال تأکید کردند که با توجه به عوامل اقلیمی و تنوع زمین، با هدف جذب ۵ میلیون گردشگر در آینده، گردشگری یکی از بخش‌هایی است که در شهر ذا لاین جایگاه ویژه ای خواهد داشت.

به گفته اقتصاددانانی که با الشرق الاوسط گفتگو کردند، بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و دیجیتالی سازی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که می‌تواند یک پایگاه اقتصادی جدید ایجاد کند که اقتصاد دانش بنیان را با پذیرفتن شایستگی‌ها، مغزهای علمی و مهارت‌ها از زمینه‌های مختلف قادر به پیشرفت کند.


اقتصاد دانش بنیان

فضل بن سعد البوعینین عضو مجلس شورای سعودی، می‌گوید که بسیاری از "اهداف ۲۰۳۰" را می‌توان از طریق شهر هوشمند جدید لمس کرد، زیرا آنها به تنوع بخشیدن به منابع اقتصاد، خلق یک شهر هوشمند از صفر، ارتقای موقعیت گردشگری پادشاهی، افزایش خدمات لجستیکی از طریق فرودگاه بزرگ آن و بندر کیفی آن در دریای سرخ کمک می‌کنند.

البوعینین به الشرق الاوسط می‌گوید که پروژه نیوم یکی از ستون‌های چشم‌انداز ۲۰۳۰ است، در زمانی که شهر The Line به عنوان محور توسعه نیوم در نظر گرفته می‌شود و برای برخی از اهداف اصلی خود بستر محسوب می‌شود، مهم‌ترین اهداف فناوری، هوش مصنوعی، تقویت محیط زیست و سرمایه‌گذاری در اجزای آن است.


انرژی پاک

البوعینین توضیح داد که این واقعیت جدید موقعیت پادشاهی و توانایی آن در صادرات انرژی پاک در آینده را افزایش می‌دهد، همان‌طور که در صادرات هیدروژن سبز اتفاق افتاد، که به ارائه راه حل‌های پایدار کمک می‌کند، اهداف چشم‌انداز را تحقق می‌بخشد، از اقتصاد ملی پشتیبانی می‌کند و با کاهش انتشار کربن به پادشاهی برای رفع تغییرات و چالش‌های آب و هوایی کمک می‌کند.

این عضو مجلس شورای سعودی معتقد است که با توجه به عوامل اقلیمی و تنوع زمین گردشگری یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهر ذا لاین خواهد بود، این عامل جذابیت بیش از ۵ میلیون گردشگر در آینده خواهد بود.

وی اضافه کرد که بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و دیجیتالی سازی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که می‌تواند یک پایه اقتصادی جدید ایجاد کند، به این معنی که اقتصاد دانش بنیان از The Line آغاز می‌شود و به پذیرفتن شایستگی‌ها، مغزهای علمی و مهارت‌های زمینه‌های مختلف می‌انجامد.


تنوع اقتصادی

در این زمینه، اسامه بن غانم العبیدی مشاور و استاد حقوق تجارت بین‌الملل در انستیتوی مدیریت در ریاض پیش‌بینی می‌کند که پروژه The Line با جذب نوآوران، کارآفرینان، هنرمندان به تنوع بخشیدن به اقتصاد سعودی کمک کند؛ و به‌طور کلی افراد خلاق جذب محیط توسعه یافته و حفظ محیط زیست و طبیعتی بکر می‌شوند.

العبیدی در مصاحبه ای با الشرق الاوسط اضافه کرد که این شهر با محوریت انسان، حفظ طبیعت و محیط بکر، ساکنانش را از زیر بار و مشکلات ازدحام که همه شهرهای جهان از آن رنج می‌برند، رها می‌کند. به طوری که ساکنان و بازدید کنندگان آن از محیطی که فاقد آلودگی است، لذت می‌برند، این مسئله در شهرهای جهان نادر است.


شهر مدرن

العبیدی گفت: «پروژه لاین نمایانگر حرکتی بی‌سابقه در سطح بین‌المللی در ایجاد شهری بدون سر و صدا و آلودگی، عاری از وسایل نقلیه و بدون ازدحام جمعیت است که دارای زیرساخت‌های پایدار و پیشرفته ای است».

او در ادامه افزود، «ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان در تلاش است تا تحول بزرگی در صنعت، توسعه و محیط زیست ایجاد کند که در خاورمیانه و حتی در سطح بین‌المللی بی‌سابقه است».

العبیدی اضافه کرد: «در زمانی که جهان در مورد حفظ محیط زیست و کاهش انتشار کربن برای کاهش درجه حرارت زمین تا دو درجه سانتیگراد صحبت می‌کند، ولیعهد یک شهر زیست‌محیطی را ارائه می‌دهد که می‌تواند یک مدل جهانی برای سازگاری زندگی در شهری مدرن و پیشرفته که در آن تمام قابلیت‌های شهرهای هوشمند موجود است».

 اما در عین حال، به گفته العبیدی، در محافظت از محیط زیست در برابر آلودگی پایبند است، زیرا این شهر هوشمند با طبیعت هماهنگی خواهد داشت و ۱۰۰ درصد به انرژی پاک متکی خواهد بود و انتشار کربن را به صفر درصد می‌رساند.


یک جهش جدید

از سوی دیگر، خلیل خوجه اقتصاددان و تاجر سعودی، تأکید کرد که پروژه The Line جهش جدیدی در جهان دارایی، تجارت و شهرهای هوشمند است. مشخصات و استانداردهای جهانی، آن را به اولین مدل در سطح منطقه ای و بین‌المللی در نوع خود بدل کرده‌است.

 او پیش‌بینی کرد که فعالیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری به صورت دیجیتالی به افزایش اقتصاد دانش بنیان، متنوع سازی اقتصاد سنتی و در نتیجه افزایش صادرات غیرنفتی با رقابت بالا در بازارهای جهانی منجر شود.

خوجه در گفتگو با الشرق الاوسط توضیح داد که پروژه The Line و نیوم نشانگر یک مورد مدرن هستند که با زبان عصر جدید و فن آوری دیجیتال به دنیای جدید می‌پردازند و آنها ترجمه ای از یک بسته برنامه ای شامل «چشم‌انداز ۲۰۳۰»، که کلیه خدمات دولت را در فعالیت‌ها و بخش‌های مختلف تقویت می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای