روزنامه اسرائیلی: گزینه نظامی روی میز اسرائیل پس از نگرانی درباره موضع بایدن

روزنامه اسرائیلی: گزینه نظامی روی میز اسرائیل پس از نگرانی درباره موضع بایدن

پنجشنبه, 14 ژانویه, 2021 - 21:15
AFP

روزنامه یسرائیل هیوم روز پنجشنبه (۱۴ ژانویه) گزارش داد که اسرائیل در حال بررسی گزینه های نظامی برای رویارویی احتمالی با ایران است و در عین حال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای آغاز اختلاف با دولت جدید آمریکا درباره سیاست هسته ای ایران آماده می شود.

خروج دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از برجام مایه خوشحالی و رضایتمندی نتانیاهو بود. توافق هسته ای بین ایران و قدرت های بزرگ در ۲۰۱۵ امضا شد. خروج آمریکا از برجام به معنای بازگشت تحریم ها بود. طبق برجام تحریم ها برداشته شدند و محدودیت هایی برای فعالیت هسته ای احتمالی ایران در راستای دست یابی به اسلحه هسته ای در آینده اعمال شد.

ایران به تعهدات برجامی عمل نکرد و حالا جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا به دنبال بازگشت به برجام است البته به شرطی که ایران کاملا تعهدات خود را انجام دهد. ایران می گوید به دنبال ساخت اسلحه هسته ای نیست.

اسرائیل نگران است که بایدن در برابر ایران نرمش به خرج دهد. این در حالیست که تهدیدهای ترامپ درباره حمله به ایران منجر به کاهش اقدامات هسته ای ایران نشده است.

پرتیراژترین روزنامه اسرائیل در صفحه اول تیتر زد «ارتش در حال تنظیم ۳ گزینه برای ناکام کردن تلاش هسته ای ایران یا جلوگیری از حمله نظامی احتمالی از سوی ایران است. گزینه های سه گانه ارتش به زودی در کابینه مورد بررسی قرار می گیرند».

یسرائیل هیوم نگفته که این گزارش با استناد به چه منابعی نوشته شده اما به نقل از بنی گانتس وزیر دفاع گفت «یک گزینه نظامی باید روی میز اسرائیل باشد».

اسرائیل از مدت ها پیش در حال برنامه ریزی برای مقابله با ایران است. ظاهرا منظور گزارش روزنامه اسرائیلی این است که اسرائیل در حال حاضر در حال به روز کردن برنامه های خود است.

اسرائیل در دوره باراک اوباما رییس جمهور دموکرات که خط مشی دیپلماتیک در خصوص ایران در پیش گرفت مرتب تهدید می کرد که حملات هوایی بازدارنده به سایت های هسته ای ایران انجام خواهد داد.

درآن زمان برخی مقام های آمریکا بر این باور بودند که اسرائیل که تسلیحات هسته ای دارد نمی تواند به مواضع و اهداف ایران به شکل موثر حمله کند چون تاسیسات نظامی و هسته ای در فاصله دوری هستند و در اماکن گوناگون پخش شده و به شدت محافظت شده هستند.

عده ای از مقام های اسرائیل ابراز امیدواری کردند که سیاست «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران در دوره ریاست جمهوری بایدن دستخوش تغییر نشود و اینکه تحریم های سنگین لغو نشوند تا اینکه برنامه هسته ای برچیده شود.

اما با این حال کاتس وزیر دارایی اسرائیل به رادیو ارتش اسرائیل گفت «با بایدن در مورد ایران اختلاف داریم و این امر چالش آفرین است».

کاتس از اینکه بایدن می خواهد در مذاکرات هسته ای جدید در مورد برنامه موشک های بالستیک ایران هم گفتگو کند ابراز رضایت کرد.

جک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن روز ۳ ژانویه در گفتگو با سی ان ان از آمادگی برای رایزنی با «بازیگران منطقه» خبر داد. او احتمالا به اسرائیل اشاره دارد.

ایلی کوهن وزیر اطلاعات اسرائیل به شبکه خبری «وای نت» گفت «دولت نتانیاهو هنوز با دولت جدید آمریکا رسما گفتگو نکرده است».

او در پاسخ به اینکه آیا اسرائیل می خواهد از طریق کانال های غیر رسمی روی بایدن درباره ایران تاثیر بگذارد گفت «بله. تلاش هایی در حال انجام است».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای