آمریکا نهادهای مرتبط به کشتیرانی ایران را تحریم کرد

آمریکا نهادهای مرتبط به کشتیرانی ایران را تحریم کرد

تردید اروپا در اهداف ایران برای تولید اورانیوم فلزی
شنبه, 16 ژانویه, 2021 - 00:15
رويترز

ایالات متحده، افراد و نهادهای جدید وابسته به رژیم ایران را به دلیل مشارکت در گسترش سلاح‌های ایرانی و بی‌ثبات کردن ثبات منطقه ای و بین‌المللی تحریم کرد.

آمریکا که تنها چهار روز با پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و آغاز ز زمان تصدی گری جو بایدن در کاخ سفید فاصله دارد، فشار حداکثری خود را بر تهران تشدید کرده‌است.

این اقدام در سایه نقض مداوم توافق هسته ای توسط رژیم ایران صورت گرفت که آخرین آن شروع روند تولید پلوتونیم یا اورانیوم فلزی بود، مسئله ای که نگرانی شدید حتی در میان کشورهای اروپایی شرکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک، یعنی توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایجاد کرده‌است.

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرد این کشور هفت شرکت و دو فرد را به خاطر همکاری با شرکت کشتی‌رانی ایران و در راستای تحریم‌های مرتبط با منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی تحریم کرده‌است.

پمپئو اضافه کرد که «گسترش سلاح‌های متعارف ایران امنیت منطقه ای و بین‌المللی را تهدید می‌کند».

آمریکا همچنین سازمان‌های هوایی، دریایی، هوافضای ایران را تحریم کرده‌است.

وی در این بیانیه آورده‌است: گسترش تسلیحات متعارف ایران تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است همانگونه که شواهد نشان می‌دهد تداوم حمایت نظامی و انتقالات تسلیحاتی تأیید شده ایران، درگیری در سوریه، لبنان، عراق، یمن و هرجای دیگر را شعله‌ور می‌سازد.

پمپئو همچنین به تحریم‌های قبلی «برای پاسخگوکردن بازیگرانی که به دنبال تحریک ایران برای حمایت از گروه‌های مسلح در منطقه با سلاح و تجهیزات تسلیحاتی هستند»، اشاره کرد.

وی اظهار کرد این تحریم‌ها شامل وزارت دفاع و پشیتبانی نیروهای مسلح ایران، سازمان صنایع دفاعی ایران و نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا شده‌است که به دلیل تولید تسلیحات برای ارتش و سازمان تروریستی سپاه پاسداران اعمال شده‌اند.


گزارش آژانس اتمی


در اقدامی به معنای نقض دیگر برنامه جامع اقدام مشترک با قدرت‌های جهانی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای تولید اورانیوم فلزی را تأیید کرده‌است.

در این گزارش آژانس اتمی آمده‌است: «ایران برنامه‌های خود برای تولید اورانیوم فلزی از اورانیوم طبیعی برای طراحی یک سوخت بهبود یافته را نشان داده‌است». اما می‌توان از این فلز برای ساخت بمب هسته ای استفاده کرد.

 توافق هسته ای، ایران را از انجام تحقیق در مورد تولید این نوع مواد معدنی منع کرده‌است.

وزارت خارجه آلمان این اقدام ایران را محکوم کرد و گفت که این «یک سیگنال کاملاً غلط است و بعید است منجر به ایجاد اعتماد» با شرکت کنندگان در توافق شود.

آلمان اضافه کرد: «این در حالی است که دولت بعدی آمریکا نیز تمایل خود را برای بازگشت به توافق‌نامه ابراز داشته‌است».

این وزارتخانه از ایران خواست تا «به ادامه ندادن کاهش عملی به مقررات اصلی» در این توافق شد و افزود که ایران «در بازگشت به انطباق کامل با تعهدات خود بسیار عقب افتاده‌است».

بازرسان آژانس انرژی هسته ای اخیراً از نیروگاه اصفهان بازدید کردند، جایی که ایران اعلام کرده‌است که قصد انجام تحقیقات را دارد.

سپس «ایران گفته که هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود ندارد و تغییرات و نصب تجهیزات مربوطه برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای مذکور هم‌اکنون آغاز شده‌است».

کاظم غریب آبادی نماینده دائمی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در این باره توییت کرد: فعالیت‌های ایران در این زمینه در سه مرحله انجام و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی تولید می‌شود.

غریب آبادی گفته‌است: «این اقدام، از لحاظ فنی ایران را در ردیف کشورهای پیشرو در تولید سوخت‌های جدید قرار خواهد داد». از سوی دیگر، داریل کیمبال مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات گفت که ایران «قبلاً این مرحله را در روند کار امتحان نکرده‌است، اما برای ساختن بمب باید این کار را انجام دهد».

وی معتقد است که زمان اعلام تولید اورانیوم فلزی جای هیچ گونه تردیدی در مورد اهداف ایران باقی نمی‌گذارد.

او افزود: «آنها می‌دانند شخصی به نام بایدن هفته آینده در کاخ سفید خواهد بود و از او می‌خواهند در اسرع وقت نسبت به لغو تحریم‌های مربوط به انرژی هسته ای اقدام کند». به گفته وی، آنها «به دنبال راه‌هایی برای تأکید پایان صبر خود هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای