بزرگ ترین فروشگاه هواوی خارج از چین در سعودی افتتاح می شود

بزرگ ترین فروشگاه هواوی خارج از چین در سعودی افتتاح می شود

وزارت سرمایه گذاری سعودی: این قرارداد بخشی از رویکرد کیفیت محوری سرمایه گذاری در حوزه مخابرات و تکنولوژی است    
شنبه, 16 ژانویه, 2021 - 19:45

وزارت سرمایه گذاری سعودی -این نهاد پارسال به وزارتخانه مستقل تبدیل شد- از امضای قرارداد بین شرکت چینی هواوی، بزرگ ترین ارائه دهنده سرویس های ارتباطی جهان و شرکت سعودی کادن خبر داد. طبق این توافق بزرگ ترین فروشگاه هواوی در خارج از چین در ریاض، پایتخت سعودی افتتاح می شود.


این توافقنامه روز جمعه (۱۵ سپتامبر) در مقر وزارت سرمایه گذاری سعودی امضا شد و وزارتخانه در توییتر رسمی خود اعلام کرد فروشگاه هواوی در راستای گسترش کیفیت محوری سرمایه گذاری در حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات سعودی افتتاح خواهد شد.


وزارت سرمایه گذاری سعودی افزود «وزارت سرمایه گذاری برای این توافق که با همکاری وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات حاصل شد تسهیلاتی به شرکت هواوی داده است».


در این پیام آمده است «قرارداد یاد شده ثمره روابط ویژه با شرکت هواوی است که قدمت آن به ۲۰۰۲ برمی گردد. هواوی از جمله نخستین شرکت هایی بود که در آن زمان از جذابیت فرصت های متعدد بازار مخابرات و فناوری اطلاعات سعودی بهره مند شد».


از سوی دیگر، مهندس خالد الفالح وزیر سرمایه گذاری سعودی در توییتر توضیح داد «قرارداد همکاری بین شرکت هواوی و شرکت سرمایه گذاری کادن در راستای افتتاح بزرگ ترین فروشگاه هواوی در خارج چین که در شهر ریاض خواهد بود گام مهم در مسیر سرمایه گذاری هواوی در سعودی است».

الفالح یادآور شد «قرارداد یکی از ثمرات همکاری بی وقفه بین وزارت سرمایه گذاری و وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات است که در راستای جذب و توانمند کردن و حمایت از سرمایه گذاری در بخش مخابرات و فناوری اطلاعات با یکدیگر همکاری می کنند».


وزارت بازرگانی و سرمایه گذاری در ماه فوریه پارسال تفکیک و وزارت مستقلی به عنوان وزارت سرمایه گذاری در سعودی ایجاد شد و هیات عمومی سرمایه گذاری (ساجیا) حذف گردید. با توجه به این تغییر و تحول می توان گفت دولت سعودی عزم خود را برای ایجاد اقتصاد نوع گرا و تولید محور با منابع متنوع و اشتراک بخش خصوصی در فرآیند توسعه و کیفیت محوری در سرمایه گذاری جزم کرده است. کیفیت محوری باعث رونق بیشتر اقتصاد سعودی می شود.


بخش مخابرات و فناوری اطلاعات سعودی به دلیل توجه ویژه دولت به هدف دیجتالی کردن حوزه ها و خدمات و جامعه بدون کاغذ رونق قابل توجهی داشته است. میزان سرمایه گذاری های دولتی و غیر دولتی در زیر ساختارهای مخابرات و فناوری اطلاعات در سه سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دلار گزارش شده است که همین باعث دسترسی ۱۳۱.۱ درصد از کل جمعیت کشور به ارتباطات سیار شد.


طبق تازه ترین آمارهای رسمی حدود ۹۵.۷ درصد از جمعیت سعودی تا پایان ۲۰۱۹ به اینترنت دسترسی پیدا کردند. بیش از ۳.۵ میلیون خانه اینک فیبر نوری، سریع ترین روش اتصال به اینترنت برای کاربران خانگی، دارند. ۹۹ درصد مناطق مسکونی سعودی به اینترنت وصل هستند.


سازمان مخابرات و فناوری اطلاعات با تلاش وقفه موفق به امضای سه تفاهم نامه همکاری در این حوزه با شرکت های بین المللی و بزرگ ترین ارائه کنندگان سرویس های ارتباطی شد و در این راستا اریکسون و نوکیا و هواوی با توجه به مدرن ترین مدل های بین المللی در سعودی فعالیت خواهند کرد. دولت سعودی با این برنامه در صدد تقویت کیفیت محوری در برنامه های سازمان مخابرات و فناوری اطلاعات است. هدف این سازمان توانمند کردن دولت و جامعه برای دیجیتالی شدن و بومی کردن فناوری های روز جهان است.


دولت سعودی در ماه نوامبر طرحی برای ایجاد یک سازمان بین المللی در راستای همکاری دیجیتال ارائه کرد. گسترش همکاری در تمامی عرصه های خلاقیت و سرعت بخشیدن به رشد اقتصاد دیجیتال از اهداف این نهاد است.


دولت سعودی به تازگی از آغاز سیاست اقتصاد دیجیتال خبر داد. این برنامه در شورای وزیران سعودی تصویب شده است که در آن سیاست به عنوان نقشه راه در نظر گرفته شده است. این نقشه راه رویکرد ارگان های دولتی و خصوصی و جامعه جهانی در بخش های گوناگون اقتصاد دیجیتال را شرح می دهد. هدف از آن سرمایه گذاری و سرعت بخشی به فرآیند پیشروی در حوزه فناوری بومی و جذب همکاری شرکت های بین المللی تجربه محور برای انتقال این تجربه ها به سعودی و نیز همکاری در عرصه خلاقیت و تحول در زمینه فناوری و دیجیتالی اعلام شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای