هشدار اروپا به ایران: تولید اورانیوم فلزی دلالت‌های نظامی خطرناک دارد

هشدار اروپا به ایران: تولید اورانیوم فلزی دلالت‌های نظامی خطرناک دارد

شنبه, 16 ژانویه, 2021 - 10:15
عبور یک کارگر از نزدیکی نیروگاه هسته ای بوشهر در جنوب ایران (آرشیویی - رویترز)

سه کشور اروپایی امروز شنبه در بیانیه ای، دربارهٔ آغاز تولید اورانیوم فلزی به‌عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی، به ایران هشدار دادند. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسه، بریتانیا و آلمان نسبت به این اقدام ایران هشدار دادند و گفتند که این اقدام نقض برجام است. 

قدرت‌های اروپایی تأکید کردند که اورانیوم فلزی برای ایران هیچ استفاده غیرنظامی ندارد و کاربرد آن به صورت بالقوه در امور نظامی است و دلالت‌های نظامی خطرناک دارد. 

در این بیانیه مشترک تأکید شده‌است: «ما قویا از ایران می‌خواهیم که به این فعالیت (تولید اورانیوم فلزی) پایان دهد و اگر در حفظ این توافق (برجام) جدی است، بدون فوت وقت به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک برگردد». 

پیش از این، گزارش محرمانه آژانس اتمی تأکید کرده بود که فعالیت تحقیق و توسعه برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی در ایران آغاز شده‌است.

بر اساس این گزارش، ایران روز چهارشنبه به آژانس خبر داده‌است که «اصلاح و نصب تجهیزات مربوطه برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه» را در کارخانه تولید صفحه سوخت در تأسیسات هسته‌ای اصفهان آغاز کرده‌است. 

ساعتی پس از انتشار این گزارش، کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، این خبر را تأیید کرد و گفت که «تولید اورانیوم فلزی در راستای فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، است». 

ایران در سال ۲۰۱۵، توافق‌نامه وین دربارهٔ پرونده هسته ای ایران با چین، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و آلمان پس از ۱۲ سال تنش امضا کرد.

با این حال، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، کشور خود را از توافق سال ۲۰۱۸ خارج کرد و تحریم‌های اقتصادی ایران را مجدداً اعمال کرد.

در پاسخ، ایران از سال ۲۰۱۹ به تدریج از پایبندی به تعهدات خود در این توافق دست کشید.

تنش‌ها پس از ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران در ماه نوامبر افزایش یافت.

متعاقباً، قانونی در ماه دسامبر تصویب شد که از دولت ایران می‌خواهد فعالیت‌های تولید اورانیوم غنی شده ۲۰٪ را مستقیماً از سر بگیرد که تهران با انعقاد توافق‌نامه وین موافقت کرد آن را متوقف کند.

این قانون همچنین سازمان انرژی اتمی ایران را «در مدت پنج ماه برای فعال سازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی» موظف کرد.

ایران ادعا می‌کند که در صورت لغو تحریم‌های ایالات متحده، بلافاصله این اقدامات را متوقف خواهد کرد.

جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده که از ۲۰ ژانویه سر کار می‌رود، قصد خود را برای بازگشت کشورش به توافق وین ابراز داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای