لودریان خطاب به ایران: دیگر بس است

لودریان خطاب به ایران: دیگر بس است

یکشنبه, 17 ژانویه, 2021 - 10:30

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه یکشنبه ۲۸ دی ماه اعلام کرد که ایران درمسیر تقویت توانمندی ظرفیت تولید سلاح اتمی خود است و ضروری است که باید به ایران گفت که دیگر بس است.

لودریان در مصاحبه با نشریه فرانسوی «ژورنال دو دیمانش» خواستار بازگشت فوری به تعهدات برجامی شد.

او ضمن اعلام نگرانی کشورهای اروپایی نسبت به روند فعالیت‌های اتمی ایران، خواستار واکنش فوری و بازگشت ایالات متحده آمریکا، پس از آغاز به کار دولت جو بایدن، به توافق جامع اتمی سال ۲۰۱۵ شد.

وزیر امور خارجه فرانسه تأکید کرد: «به‌طور واضح اعلام می‌کنم، ایران، در حال تقویت توان اتمی خود است. همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در نیمه ماه ژوئن (۲۸ خرداد ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد؛ بنابراین ضروری است که هر چه سریع تر به ایران اعلام شود، دست از اقدامات خود بردارد و باید شرایطی را فراهم کرد تا ایران و ایالات متحده آمریکا بار دیگر به توافق وین بازگردند».

طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، قرار بود تحریم‌های علیه ایران در قبال انجام برخی از اقدامات برای اطمینان از عدم دستیابی به سلاح هسته‌ای، برداشته شود اما دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به‌طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

وزیر خارجه فرانسه دربارهٔ این موضوع گفت: «دولت ترامپ با خروج از این توافق، راهبرد فشار حداکثری علیه ایران را انتخاب کرد. نتیجه این است که این راهبرد تنها خطر و تهدید را افزایش می‌دهد؛ بنابراین ما باید این سازوکار را متوقف کنیم».

وی افزود: «این توافق هسته‌ای کافی نخواهد بود. گفت‌وگوهای سختی دربارهٔ موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در همسایگی‌اش و منطقه پیش رو خواهد بود».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۲۴ دی تأیید کرد، تهران فعالیت تحقیق و توسعه برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را آغاز کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای