گزارش‌ها از نشست سوریه و اسرائیل در حمیمیم

گزارش‌ها از نشست سوریه و اسرائیل در حمیمیم

درخواست تل آویو از دمشق: اخراج شبه‌نظامیان تهران
دوشنبه, 18 ژانویه, 2021 - 09:15

گزارش‌های تحقیقاتی روز گذشته، اعلام کردند که پایگاه روسی حمیمیم در لاذقیه ماه گذشته میزبان جلسه ای بین مقامات سوریه و اسرائیل تحت نظارت روسیه بود.

طبق این گزارش‌ها، در این نشست تعدادی از مسائل از جمله تقاضای تل آویو برای بیرون راندن شبه نظامیان تهران از سوریه مورد بحث قرار گرفت. تاکنون هیچ توضیحی رسمی از سوی دمشق یا تل آویو در مورد این اطلاعات ارائه نشده‌است.

وب سایت تحقیقاتی «جسور» سوریه گزارش داد که در این جلسه سرلشکر علی مملوک مدیر دفتر امنیت ملی و بسام حسن مشاور امنیتی در کاخ ریاست جمهوری به نمایندگی از سوریه و دیوید آیزنکوت به نمایندگی از ستاد ارتش اسرائیل و الکساندر چایکف فرمانده نیروهای روسی در سوریه حضور داشتند.

این مرکز گزارش داد که هیئت سوریه در این جلسه درخواست «تسهیل بازگشت به اتحادیه عرب، دریافت کمک مالی برای پرداخت بدهی‌های ایران و متوقف کردن تحریم‌های غرب برای باز کردن راه (در مقابل دمشق) برای خروج ایران» را مطرح کرد.

طبق این گزارش، خواسته‌های اسرائیل شامل «اخراج کامل ایران، حزب‌الله و شبه نظامیان تهران، تشکیل حکومتی شامل مخالفان و بازسازی ساختار امنیتی و نظامی» بود.

جسور ادامه داد: «این جلسه با توافق‌های مشخص به پایان نرسید، اما این آغاز مسیری است که روسیه به سمت آن پیش می‌رود و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۱ شاهد گسترش گسترده‌ای باشد».

اسرائیل سه شنبه گذشته، با حمایت آمریکا سنگین‌ترین حملات به سایت‌های ایران و سوریه را در شمال شرقی سوریه آغاز کرد.

 روسیه و ایالات متحده در اواسط سال ۲۰۱۸ توافق کردند که واشینگتن دست از حمایت از مخالفان سوریه بکشد، نیروهای رژیم به جنوب سوریه بازگردند و «نیروهای بین‌المللی حل نزاع» به جولان برگردند.

مرکز جسور در ادامه گفت، «صلح با اسرائیل یک راه حل ایده‌آل برای رژیم برای خارج شدن از محاصره دیپلماتیک و اقتصادی است».

براساس این گزارش، ایران به نوبه خود آگاه است که این رژیم «به دنبال خروجی‌هایی است که بتواند آن را به سیستم بین المللی بازگرداند و به او کمک کند تا از شر محدودیت‌های ایران و روسیه یا یکی از آن‌ها خلاص شود.. بنابراین، تهران به دنبال جلوگیری از تلاش‌های رژیم است و قبلاً مانع تلاش‌های روسیه شده‌است که این روندها را هماهنگ می‌کند».

اسرائیل سه شنبه گذشته، با حمایت آمریکا سنگین‌ترین حملات را به سایت‌های ایران و سوریه در شمال شرقی سوریه آغاز کرد.

ارتش اسرائیل در گزارش سالانه خود برای سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که ۵۰ حمله هوایی به اهداف موردنظر در سوریه انجام داده و طی سال گذشته بیش از ۵۰۰ پرتابه و موشک هوشمند با هدف «جلوگیری از موقعیت‌گیری ایران در سوریه» شلیک کرده‌است.

اعتقاد بر این است که طرف اسرائیلی، که می‌خواهد از پشتیبانی دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تا آخرین روز حیات آن بهره‌مند شود، می‌خواهد با سرکار آمدن دولت جو بایدن «قوانین جدید» وضع کند که به نظر می‌رسد در مورد مذاکره با تهران دربارهٔ برنامه هسته ای است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای