پمپئو: چین در قبال مسلمانان «نسل‌کشی» می کند

پمپئو: چین در قبال مسلمانان «نسل‌کشی» می کند

سه شنبه, 19 ژانویه, 2021 - 21:15
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا (خبرگزاری فرانسه) 

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه و در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، سیاست پکن در قبال مسلمانان در استان سین‌کیانگ را «نسل‌کشی» توصیف کرد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پمپئو با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به این نتیجه رسیدیم که چین در منطقه خودمختار سین‌کیانگ اویغور مرتکب نسل‌کشی و جنایات علیه بشریت می‌شود و رفتار چین با مردم اویغور طی ۴ سال گذشته ادامه داشته‌است». 

جو بایدن پیش از انتخاب در ماه نوامبر، طبق بیانیه تیم انتخاباتی خود که در ماه آگوست منتشر شد، معتقد است که سرکوب این اقلیت مسلمان «یک نسل‌کشی است که توسط دولت اقتدارگرا در چین انجام شده‌است». 

پمپئو افزود: «ایالات متحده از جمهوری خلق چین می‌خواهد که فوراً همه افراد بازداشت شده را آزاد کرده و به سیستم اردوگاه‌های کار اجباری، حبس خانگی و کارهای سخت پایان دهد».

کارشناسان خارجی می‌گویند که بیش از یک میلیون اویغور در اردوگاه‌های توانبخشی سیاسی نگهداری می‌شوند، که پکن آنها را رد و تأکید می‌کند که آنها مراکز آموزش حرفه ای هستند که هدف آنها جلوگیری از اعمال تروریسم برای اعضای اقلیت است. 

اظهارات پمپئو که با کنار رفتن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی ایالات متحده، مجموعه وزارت خارجه را ترک می‌کند، همزمان با اظهارات جانت یلن نامزد سمت وزیر خزانه داری صورت گرفته‌است، که در آن وی چین را به ارتکاب «نقض فجیع حقوق بشر» متهم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای