اتحادیه اروپا: برجام در «بزنگاهی حساس» قرار گرفته‌است 

اتحادیه اروپا: برجام در «بزنگاهی حساس» قرار گرفته‌است 

سه شنبه, 19 ژانویه, 2021 - 21:15

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام به «مرحله‌ای حساس» در حیات خود رسیده‌است، هشدار داد که گام‌های ایران در نقض برجام، تهدیدی برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای است. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بورل روز سه‌شنبه ۳۰ دی در نامه ای خطاب به وزیران خارجه این اتحادیه تأکید کرد «ما تحولات بسیار نگران کننده‌ای را در مسیر هسته‌ای و همچنین دور جدید تحریم‌های آمریکا مشاهده کرده‌ایم». 

این نامه که در آستانه نشست روز سه‌شنبه وزیران اتحادیه اروپا برای آن‌ها ارسال شده‌است، می‌افزاید: «خطر تضعیف کوشش‌های دیپلماتیک، از جمله تلاش‌های اتحادیه اروپا، در تسهیل مسیر بازگشت آمریکا به برجام، و بازگرداندن ایران به اجرای کامل تعهداتش وجود دارد». 

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» توافقی است که سال ۲۰۱۵ میان ایران از یک سو و گروه ۱+۵ (شامل ۵ عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان) از سوی دیگر مورد توافق قرار گرفت.

اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای امضا کننده این توافق پس از تلاش برای حفظ آن در پی خروج دونالد ترامپ، در تلاشند تا رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده جو بایدن را متقاعد کنند تا به آن بازگردد.

اما پس از اینکه تحریم‌های سختگیرانه توسط ترامپ اعمال شد و ایران با نقض تعهدات مندرج در توافق‌نامه به آنها پاسخ داد، آنها در آشتی دادن ایران و ایالات متحده با مشکل روبرو هستند. 

دولت حسن روحانی آمادگی خود را برای تعامل و مذاکره با دولت جو بایدن نشان داده‌است. 

از سوی دیگر، علی خامنه‌ای رهبر ایران، هفته گذشته گفت که بازگشت به برجام تنها زمانی مفهوم خواهد داشت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران برطرف شود. 

ایران درخواست روز شنبه بریتانیا، فرانسه و آلمان را که خواهان قطع فوری تولید اورانیوم فلزی شدند، رد و تأکید کرد که نیت خود برای پیش بردن این طرح را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده‌است. 

ایران پیش از آن نیز انتقادهای اروپا، آمریکا و اسرائیل از غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم که روند آن را به تازگی از سرگرفته است، رد کرده بود. 

این گام نشان دهنده بزرگترین عقب‌نشینی ایران از تعهداتش در توافق هسته ای ۲۰۱۵ با کشورهای غربی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای