آلمان دربارهٔ شبکه اطلاعاتی ایران در اروپا تحقیق می‌کند

آلمان دربارهٔ شبکه اطلاعاتی ایران در اروپا تحقیق می‌کند

پلیس اسناد و دفترچه‌هایی را در اتومبیل اسدالله اسدی یافته که حاوی آدرس مکان‌هایی در بیش از ۱۱ کشور جهان که او از آنها بازدید کرده است
جمعه, 22 ژانویه, 2021 - 21:15

رسیدهای پرداختی به مأموران ایرانی در اروپا، که نسخه‌هایی از آن به دست الشرق الاوسط رسیده‌است، میزان گسترش اطلاعات ایران در قاره پیر و استفاده از ابزارهای دیپلماتیک را به عنوان پوششی برای فعالیت‌های خود نشان داد.

تحقیقات پلیس آلمان، از جمله اطلاعات کانال یک آلمان، نشان می‌دهد که آلمان در حال تحقیق در مورد یک شبکه کارگری ایرانی است که توسط دیپلمات بازداشت شده ایرانی، اسدالله اسدی اداره می‌شد. اسدی به دلیل نقش خود در برنامه‌ریزی برای هدف قرار دادن یک گردهمایی مخالفان ایرانی در پاریس در بلژیک در حال محاکمه است. 

طبق این گزارش، پلیس آلمان هنگام بازداشت اسدالله اسدی دبیر سوم سابق سفارت ایران در اتریش که به طراحی بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق متهم است، به مدارک و اسناد بسیاری دست یافته‌است. او روز ۱۸ ژوئیه سال ۲۰۱۸ در یک اتومبیل اجاره‌ای فورد همراه با دو پسرش در ایالت بایرن آلمان دستگیر شد.

مخالفان ایرانی در برلین به الشرق الاوسط تأکید کردند، اطلاعاتی دارند که اثبات می‌کند اسدی کسی بود که عملیات اطلاعاتی ایران را در اروپا اداره می‌کرد و به مشتریان به‌طور نقدی پرداخت می‌کرد.

 رسیدهایی که پلیس آلمان هنگام دستگیری اسدی در خودروی اسدی در ژوئیه ۲۰۱۸ در ایالت بایرن پیدا کرده، ثابت می‌کند که اسدی مبالغی از ۲۵۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یورو را به افرادی با نام‌های فارسی پرداخت می‌کرد.

محققان آلمانی بر این باورند که اینها مشتریانی هستند که اسدی بابت خدماتشان به آنها پرداخت می‌کرد.

در اتومبیل او یک دفترچه یادداشت سیاه پیدا شده که شامل نوشته‌هایی رمزگذاری شده‌است که ظاهراً دستورالعمل‌هایی برای بمب‌گذاری بوده‌اند. دفترچه ۲۰۰ برگ دوم، سبز رنگ با صفحات شطرنجی و شامل رسیدهایی است که نشان می‌دهد اسدالله اسدی ظاهراً پول نقد توزیع کرده‌است. 

در دفترچه سبزی که به دست پلیس افتاده در مجموع ۲۸۹ یادداشت دست‌نویس به خط لاتین و به فارسی وجود دارد که شامل آدرس مراکز دیدنی، مغازه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها هستند. زمان و تاریخ نیز ذکر شده‌است. 

مأموران اطلاعاتی آلمان متوجه شده‌اند که این اطلاعات مربوط به ۱۱ کشور از جمله فرانسه، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، بلژیک، هلند و ایتالیا است اما حدود ۱۴۴ یادداشت مربوط به آلمان است.

به عنوان مثال در یکی از یادداشت‌ها به ورودی مرکز اسلامی هامبورگ به عنوان محلی دیدنی اشاره شده‌است.

در گزارش آمده‌است که زوج بلژیکی که قرار بود به کمک آنها در نشست مجاهدین بمب‌گذاری شود، در طی سال‌های گذشته برای کار خود برای مأموران مخفی ایران چند صد هزار یورو دریافت کرده‌اند.

جواد دبیران سخنگوی شورای مقاومت ایران به الشرق الاوسط گفت که ۴۰ درصد جلسات اسدی با عواملش، در آلمان انجام شده‌است، به این معنی که «بخش بزرگی از شبکه در آلمان است به طوری که این کشور به صحنه ای برای فعالیت‌های ایرانی جهت اهداف تروریستی تبدیل شده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای