حملات جدید به فرودگاه بغداد.. آمریکا ۲۰ میلیون دلار برای تامین امنیت منطقه سبز تخصیص داد

حملات جدید به فرودگاه بغداد.. آمریکا ۲۰ میلیون دلار برای تامین امنیت منطقه سبز تخصیص داد

ناظران تفاوتی بین "کمربندهای انفجاری" و "راکت های کاتیوشا" نمی بینند
شنبه, 23 ژانویه, 2021 - 21:45

دو روز پس از انفجار به واسطه دو کمربند انفجاری در مرکز بغداد و کشته و زخمی شدن ده ها تن ، جناح های مسلح متهم به طرفداری از ایران روز گذشته حملات موشکی به فرودگاه بین المللی بغداد را آغاز کردند ، مسئله ای ناظران آن را "اقدامات مشابه با هدف تضعیف دولت و آسیب رساندن به غیرنظامیان" دانستند.

در همین حال ، سفارت واشنگتن در بغداد از تخصیص 20 میلیون دلار برای محافظت از امنیت منطقه (بین المللی - سبز) كه سال ها و ماه ها در معرض حملات موشكی قرار دارد ، خبر داد.

در این میان، تریبون های رسانه ای وابسته به جناح های مسلح تأکید کردند که پایگاه نظامی "ویکتوریا"  و یک پادگان آمریکایی در داخل آن مورد اصابت قرار گرفته است. اما واحد رسانه امنیتی دولت این موضوع را تکذیب کرد و تأکید کرد که موشک ها در یک منطقه مسکونی و بدون تلفات فرود آمده اند.

این رسانه امنیتی وابسته به دولت در بیانیه ای گفت: "3 موشک اواخر شب گذشته (جمعه) به سمت فرودگاه بین المللی بغداد شلیک شدند".

طبق این گزارش، "دو راکت به خارج از فرودگاه بغداد و یک راکت به خانه یک شهروند در محله الجهاد اصابت کرد. این حمله راکتی تلفاتی در بر نداشت".

سرلشکر تحسین الخفاجی سخنگوی فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق با اشاره به حملات تروریستی در عراق گفت: تلاش اطلاعاتی فشرده ای برای جمع آوری اطلاعات درباره مجریان حملات در بغداد و سایر استان های عراق در جریان است.

وی افزود: اجازه تکرار حملات نظیر حمله راکتی به فرودگاه بغداد را نخواهیم داد.

سرلشکر الخفاجی گفت: نیروهای امنیتی همه کسانی را که به تروریست ها در اجرای جنایات خود کمک کردند، تعقیب خواهد کرد.

به نوبه خود ، سازمان هواپیمایی کشوری روز گذشته تأکید کرد که ترافیک هوایی در فرودگاه بین المللی بغداد سیر طبیعی خود را دنبال می کند.

جهاد کاظم سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری به خبرگزاری عراق گفت: "وضعیت در فرودگاه عادی است و ترافیک هوایی در بغداد عادی است".

در همین رابطه، سفارت آمریکا در بغداد روز (شنبه - ۲۳ ژانویه) طی بیانیه ای از اختصاص ۲۰ میلیون دلار برای دولت عراق با هدف تامین امنیت منطقه بین المللی و امنیتی سبز شد.

بر اساس این بیانیه، این کمک مالی سفارت آمریکا شامل تامین مالی تیمی از مهندسان عمران برای انجام یک بررسی جامع و فراگیر در خصوص نقاط کنونی ورود به منطقه سبز و برنامه ریزی برای ایجاد دروازه های جدید است.

در این بیانیه آمده است: "مسئول ارشد امور دفاعی سفارت آمریکا در بغداد، امروز گزارش نهایی از تیم ارزیابی را به سرتیپ ستاد حامد مهدی الزهیری فرمانده واحد ویژه مسئول امنیت منطقه سبز تحویل داد. این اقدام دستاورد مهمی برای تاکید بر پروژه همکاری کنونی به منظور تقویت امنیت این منطقه و تامین امنیت مقر دولت عراق به شمار می آید".

احسان الشمری رئیس مرکز تفکر سیاسی ، در مورد حملات با کمربندهای انفجاری و موشکی طی دو روز گذشته در بغداد به الشرق الاوسط گفت که "هدف آنها یکی است و آنهم تضعیف چهره دولت و نهادهای آن و تهدید امنیت شهروندان عادی".


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای