ایران از اندونزی خواست توضیحاتی دربارهٔ توقیف نفتکش خود ارائه دهد

ایران از اندونزی خواست توضیحاتی دربارهٔ توقیف نفتکش خود ارائه دهد

دوشنبه, 25 ژانویه, 2021 - 12:15

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز دوشنبه ششم بهمن (۲۵ ژانویه) اعلام کرد که منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از اندونزی دربارهٔ نفتکش توقیف شده ایرانی است. 

به گزارش رویترز، گارد ساحلی اندونزی روز گذشته اعلام کرد که دو نفتکش با پرچم ایران و پاناما را به ظن انتقال غیرقانونی سوخت در سواحل استان کالیمانتان غربی توقیف کرده‌است. 

خطیب زاده در نشست خبری گفت: «موضوع رخ داده فنی است و در بحث کشتیرانی این گونه اتفاقات قبلاً نیز رخ داده‌است». 

او تأکید کرد که سازمان بنادر، شرکت صاحب کشتی، وزارت خارجه و سفارت ایران در اندونزی پیگیر این مسئله هستند. 

ویسنو پرامادیتا سخنگوی آژانس امنیت دریایی اندونزی گفته‌است که تانکر ام‌تی هورس (MT Hourse) با پرچم ایران و تانکر ام‌تی فریا (MT Frea) با پرچم پاناما در آب‌های غرب استان کالیمانتان توقیف شده‌اند. 

به گفته پرامادیتا، این دو نفتکش برای تحقیقات بیشتر به شهر باتام در جزایر ریائو اندونزی منتقل می‌شوند. مطابق اعلام اندونزی ۶۱ خدمه این دو شناور دارای تابعیت ایرانی و چینی هستند. 

به گفته سخنگوی آژانس امنیت دریایی اندونزی، دو نفتکش توقیف‌شده در حال حاضر در راه پایگاه گارد امنیت دریایی در استان ریائو هستند و ۳۶ خدمه ایرانی نفتکش ام‌تی هورس نیز بازداشت شده‌اند. 

نفتکش پانامایی نیز ۲۵ خدمه چینی داشته که در بازداشت به سر می‌برند. از میان خدمه این کشتی توقیف‌شده کره جنوبی دو نفر تبعه اندونزی بوده‌اند. 

وزارتخانه‌های خارجه و انرژی اندونزی در مورد این تحولات توضیحی ندادند. شرکت ری‌فینیتیو گزارش داد که ظرفیت هر دو نفت‌کش حدود ۲ میلیون بشکه است. 

در همین حال، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز در گفتگو با خبرنگاران تأیید کرد که نفت‌کش توقیف شده حامل نفت بوده‌است. او همچنین از پیگیری وضعیت این نفت‌کش خبر داد. 

دلیل اولیه این اقدام «نقض حق عبور و مرور» از جمله در ارتباط با انتقال سوخت تانکر به تانکر، خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار، عدم اهتزاز پرچم ملی و همچنین نشت سوخت اعلام شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای