الازهر خواستار «متلاشی شدن» گفتمان رسانه ای داعش شد

الازهر خواستار «متلاشی شدن» گفتمان رسانه ای داعش شد

برای «مبارزه با افراط گرایی» و محافظت از جوانان در برابر «جذب آنها»
سه شنبه, 26 ژانویه, 2021 - 00:00

الازهر خواستار «از بین بردن» گفتمان رسانه ای سازمان تروریستی داعش شد و آن را «گامی مهم در راه مقابله با افراط گرایی و محافظت از جوانان در برابر جذب به این گفتمان» دانست.

الازهر همچنین گفت که «گفتمان رسانه ای داعش در سال ۲۰۲۰ آمیزه ای بین خشونت ، وحشی گری و تحریک بود».

بر اساس گزارش دیده‌بان الازهر برای مبارزه با افراط گرایی، «بوق‌های رسانه ای داعش در طول سال ۲۰۲۰ به سایت‌های فیس بوک، توییتر و تلگرام محدود شده بود که به‌طور مداوم با هماهنگی بین کشورها از سوی گوگل، توییتر و فیس بوک بسته می‌شدند».

داعش علاوه بر این، دارای هفته نامه به زبان عربی، مؤسسه مرکزی در ارتباط با رهبران سازمان و همچنین خبرگزاری برای رویدادهای میدانی است، که از طریق آنها اخبار زیادی را منتشر کرد و معروف‌ترین آن‌ها فیلم بیعت عامل حادثه اتریش با سازمان تروریستی بود.

 در حالی که این سازمان دیگر مجلات معروف چند زبانه خود را منتشر نمی‌کرد، به یک هفته نامه به زبان ترکی با انتشار نامنظم در یکی از سایت‌های بسته شده آن اکتفا کرده بود.

دیده‌بان الازهر در گزارش خود تأکید کرد، «گرگ‌های تنها (حمله انفرادی و بدون ارتباطات سازمانی) در غرب به ویژه پس از حادثه هدف قرار دادن معلم فرانسوی در پایان ماه اکتبر گذشته سهم زیادی از محتوای گفتمان رسانه ای این سازمان را به خود اختصاص دادند».

دیده‌بان اضافه کرد که «پروپاگاندای ادغام (مخاطب قرار دادن بیننده، خواننده یا شنونده گویی که وی یکی از اعضای سازمان است، سپس تحریک وی برای انجام عملیات تروریستی) سهم زیادی در گفتمان داعش داشت و این تبلیغات در زمانه ضعف سازمان یا در مکان‌هایی که انجام عملیات برای آن دشوار است، ظاهر می‌شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای