بحران معیشتی لبنانی‌ها را به خیابان‌ها بازگرداند

بحران معیشتی لبنانی‌ها را به خیابان‌ها بازگرداند

عون خواستار از سرگیری میانجیگری آمریکا دربارهٔ مرزهای اسرائیل شد
چهارشنبه, 27 ژانویه, 2021 - 01:30

شدت گرفتن بحران معیشتی، روز گذشته جوانان لبنانی را به خیابان‌ها بازگرداند، به طوری که آنها به افزایش قیمت‌ها و ادامه تعطیلی عمومی به دلیل شیوع اپیدمی کرونا معترض بودند.

درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی در مناطق مختلف رخ داد، در حالی که بستن جاده‌ها در بیروت، شمال و جنوب گزارش شده‌است.

فعالان در طرابلس اعلام کردند که تعدادی از معترضان دستگیر شده‌اند، در حالی که برخی دیگر دیروز با تحصن در مقابل ورودی ساختمان دولتی سرایا المدینه خواستار آزادی بازداشت شدگان شدند.

به همین ترتیب، معترضان جاده الجیه که بیروت را به جنوب متصل می‌کند، در اعتراض به وضعیت اقتصادی مسدود کردند، همزمان مرکز شهر صیدا در جنوب شاهد تجمع فعالان و معترضان «جنبش صیدا» بود.

این تحرکات و اعتراضات مردمی برای اکثر ناظران غافلگیرکننده نبود.

به نوبه خود، ریاض یمق شهردار طرابلس به الشرق الاوسط گفت، «انتظار می‌رود که پس از شلوغی خیابان‌ها و شرایط سخت اقتصادی، اوضاع ممکن است هر لحظه منفجر شود، اما پارادوکس در شب رخ داد جایی که درگیری بین معترضین و ارتش گزارش شده‌است».

از سوی دیگر، میشل عون رئیس‌جمهور لبنان پس از دیدار روز گذشته خود با دوروتی شی سفیر ایالات متحده در لبنان تأکید کرد که لبنان آماده است مذاکرات با اسرائیل را برای ترسیم مرزهای دریایی که واشینگتن نقش میانجی بین دو طرف را ایفا می‌کند از سر بگیرد.

 نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نیز در دیدار خود با سفیر آمریکا، «بر اهمیت از سرگیری جدی مذاکرات با توجه به اهمیت نتایج ناشی از آن برای لبنان تأکید کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای