بازارهای نفت مدیون نقش پیشروانه سعودی هستند

بازارهای نفت مدیون نقش پیشروانه سعودی هستند

روند صعودی قیمت ها پس از تمدید کاهش نفت اوپک پلاس و کاهش ذخایر نفت آمریکا
جمعه, 5 فوریه, 2021 - 23:45
گوشه ای از نشست کمیته مشترک وزارتی اوپک پلاس به ریاست شاهزاده عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی درباره نظارت بر کاهش تولید

روز پنجشنبه (۵ فوریه) افزایش قیمت نفت در بازارهای جهان به دنبال تمدید کاهش تولید نفت اوپک پلاس و کاهش بی سابقه ذخایر نفت آمریکا از مارس پارسال به این سو کماکان ادامه یافت. اوپک پلاس از تولید کنندگان بزرگ نفت تشکیل شده است.


کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک از اقدام مهم سعودی برای کاهش داوطلبانه تولید قدردانی کرد. دولت سعودی تولید نفت را به طور داوطلبانه از اول فوریه برای دو ماه کاهش داد. کمیته مذکور با صدور بیانیه رسمی گفت «این اقدام سعودی بیانگر نقش پیشروانه سعودی بوده و نشان می دهد که تنظیم یک رویکرد پیشدستانه و انعطاف پذیر برای تمامی اعضای موافق کاهش نفت ضروری به نظر می رسد».


کشورهای اوپک پلاس در نشست روز چهارشنبه (۳ فوریه) اعلام کردند که تولید نفت را در سطح فعلی نگه می دارند. این نشان می دهد که به رغم چشم انداز مبهم افزایش تقاضا و تداوم شیوع همه گیری کرونا تولید کنندگان نفت از اینکه کاهش چشمگیر تولید نفت مانع لبریز شدن انبارها شده راضی هستند.


کمیته مشترک وزارتی اوپک پلاس به ریاست شاهزاده عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی و الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه به عنوان رییس مشترک برگزار شد. اعضای کمیته درباره گزارش ماهانه کمیته فنی مشترک گفتگو کردند و این گزارش درباره داده های تولید نفت در ماه دسامبر است. کمیته یاد شده از عملکرد مثبت اعضا استقبال کرد. میزان پایبندی کامل اعضا به کاهش تولید نفت ۱۰۱ درصد اعلام شد که شاخص مثبت برای تداوم پایبندی کامل اعضا به کاهش تولید نفت به شمار می رود.


این کمیته گفت اعضای اوپک پلاس پس از نشست وزیران در ماه آوریل تولید نفت را در مجموع ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون بشکه کاهش دادند که منجر به ثبات و سرعت بخشی به بازگشت تعادل به بازار نفت شد.


کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک افزود «کشورهای موافق کاهش تولید برای کاهش سطح تولید تعهد کامل دادند و گفتند اگر پیشتر کوتاهی کرده اند جبران می کنند و بر اهمیت تسریع بازگشت تعادل به بازار تاکید و از پیشرفت نیجریه در این زمینه تعریف کردند».


این کمیته خاطر نشان کرد ذخایر نفت در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه دسامبر برای پنجمین ماه متوالی کاهش یافت. پیش بینی درباره بهبود شرایط اقتصادی و افزایش تقاضا برای نفت در ماه های آینده همچنان در هاله ای از ابهام است. با این حال توزیع تدریجی واکسن در کشورهای جهان یک پارامتر مثبت برای ماه های باقیمانده تا پایان سال است که شاید منجر به رشد اقتصادی در جهان و افزایش تقاضا برای نفت شود. این کمیته از تمام کشورهای اوپک و غیر اوپک خواست با توجه به شرایط کنونی بازار رویکرد محتاطانه و انعطاف پذیر در پیش بگیرند و در مسیری که تا حالا ثابت شد درست است حرکت کنند.


معاملات آتی نفت خام برنت پس از اقدام اوپک پلاس برای کاهش تولید با افزایش ۵۱ سنتی و ۰.۹ درصدی تا ساعت ۷:۴۱ به وقت گرینویچ به ۵۸.۹۷ دلار رسید که از ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ بی سابقه بوده است. قراردادهای آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت هم روند صعودی داشت و با افزایش ۵۳ سنت یا یک درصدی به ۵۶.۲۲ دلار در هر بشکه رسید. رشد قیمت قراردادهای آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت روز چهارشنبه (۳ فوریه) به بیشترین میزان در یک سال گذشته رسید.


ادوارد مویا تحلیلگر ارشد ارزی بازارهای مالی موسسه اوندا در نیویورک گفت «قیمت نفت الان بیش از این هم افزایش پیدا می کند چون اوپک پلاس بازار نفت را متقاعد کرد که عزم خود را برای سرعت بخشی به بازگشت تعادل به بازار جزم کرده است».


یکی از عوامل افزایش قیمت نفت کاهش ذخایر نفت آمریکا است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا شامگاه چهارشنبه (۳ فوریه) گفت که ذخایر نفت آمریکا از ۹۹۴ میلیون بشکه در هفته گذشته به ۴۷۵.۷ میلیون بشکه رسیده که از ماه مارس به این سو بی سابقه بوده است.


تحلیلگرانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند پیش بینی می کنند که ذخایر نفت آمریکا ۴۴۶ هزار بشکه افزایش پیدا کند. مویا خاطر نشان کرد «پیشرفت و موفقیت در برنامه توزیع واکسن کرونا انگیزه مهم برای افزایش قیمت نفت است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای