واکسن آکسفورد در برابر کرونای آفریقای جنوبی کارایی محدودی دارد

واکسن آکسفورد در برابر کرونای آفریقای جنوبی کارایی محدودی دارد

دوشنبه, 8 فوریه, 2021 - 00:15

شرکت دارویی آسترازنکا اعلام کرد واکسن ضدکرونای این شرکت که به‌طور مشترک با دانشگاه آکسفورد تولید شده‌است، از کارایی محدودی در برابر نوع آفریقای جنوبی ویروس کرونا برخوردار است.

به گزارش روزنامه «فایننشل تایمز»، طبق نتایج پژوهش مشترک دانشگاه‌های آکسفورد و وت‌واترز رند آفریقای جنوبی، این واکسن در برابر ویروس جهش‌یافته سارس‌کوو ۲ از گونه آفریقای جنوبی کارایی محدودی دارد و حداقل مصونیت را ایجاد می‌کند.

با این حال، بنا بر اعلام سخنگوی این شرکت، تحقیقات صورت گرفته محدود بوده‌اند و هنوز میزان دقیق کارایی واکسن آن مشخص نیست.

سخنگوی آسترازنکا در این باره گفت: در مرحله یک / ‏دو‬ این آزمایش بالینی کوچک، مشخص شد کارآمدی واکسن در برابر بیماری خفیف ناشی از شاخه آفریقای جنوبی ویروس کرونا (B.۱٫۳۵۱) محدود است. اما نمی‌توانیم به‌طور دقیق تأثیر آن روی بیماری شدید و بستری شدن افراد را تعیین کنیم زیرا دریافت کنندگان عموماً افرادی سالم و جوان بودند.

این سخنگو افزود: معتقدیم که واکسن تولیدی شرکت می‌تواند در برابر نوع «شدید» بیماری مصونیت ایجاد کند چرا که فعالیت آنتی‌بادی ناشی از این واکسن معادل دیگر واکسن‌های کووید-۱۹ است.

از سوی دیگر، رنا حجه مدیر برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی، در مصاحبه با الشرق الاوسط، اقدامات پیشگیرانه سعودی در مواجهه با بیماری همه گیر را مثبت و ارزنده ارزیابی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای