مکنزی: ایران و سازمان‌های تروریستی همچنان خطر اصلی در منطقه هستند

مکنزی: ایران و سازمان‌های تروریستی همچنان خطر اصلی در منطقه هستند

وی متعهد شد که در برابر حملات حوثی‌ها در کنار سعودی بایستد و در مورد خطر پهپادها در دست گروه‌های مسلح هشدار داد
دوشنبه, 8 فوریه, 2021 - 23:00

ژنرال کنت مکنزی رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفت، ایران و سازمان‌های تروریستی همچنان خطر اصلی در منطقه هستند.

فرمانده سنتکام در گفت‌وگوی مجازی با انستیتو خاورمیانه در واشینگتن تأکید کرد، اولویت‌های حضور نظامی نیروهای آمریکا در منطقه بر سه محور متمرکز است: «مقابله با تروریسم شامل سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش، مقابله با رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و مقابله با تلاش‌های روسیه و چین برای نفوذ در آن منطقه استراتژیک».

مکنزی افزود: «فعالیت‌های مخرب ایران همچنین باعث بی‌ثباتی در عراق، سوریه و یمن است».

او به آمریکایی‌ها اطمینان داد و گفت نیروهایشان که در منطقه مستقر هستند «از همه توانایی‌ها برای مقابله با هرگونه تهدید منطقه ای با هماهنگی با متحدان برخوردار هستند».

وی تأکید کرد که آمریکا می‌خواهد مشارکت‌های مستحکمی بین کشورهای منطقه در رویارویی با تهدیدها ایجاد کند.

این مقام ارشد نظامی آمریکا اظهار کرد که نیروهای وی «در تلاشند تا هماهنگی و حمایت لازم از حضور دریایی با متحدان ما را برای محافظت از آبراه‌ها، در برابر دزدی دریایی و حملات به کشتی‌های تجاری، مانند حملاتی که توسط ایران انجام می‌شود، را انجام دهند».

اشاره او به حملات به چندین نفتکش و حملات موشکی که تأسیسات نفتی سعودی را در سال ۲۰۱۹ هدف قرار داد.

فرمانده سنتکام گفت: «کاهش تنش میان اسرائیل و دیگر کشورهای عربی فرصت راهبردی برای همراه کردن شرکای بیشتری علیه تهدیدات مشترک ایجاد کرده‌است».

فرمانده سنتکام اضافه کرد: «برخی کشورهای عربی، گزینه‌های خودرا ارزیابی کرده و نزدیکی به اسرائیل را در مقابل تاکتیک‌های بی‌ثبات کننده ایران انتخاب کرده‌اند، اما ایران نیز انتخاب‌های خود را دارد. در عین حال از این کشور خواسته شده‌است که فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود را متوقف کرده و حمایت از شبه نظامیان و گروه‌های مسلح را که امنیت و ثبات عراق، سوریه و یمن را به خطر می‌اندازند متوقف کند».

او با اعلام اینکه گفت: «اگرچه ما طرف جنگ در یمن نیستیم اما ایالات متحده کماکان به سعودی کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را برای دفاع از خود در برابر هرگونه حمله و تهدیداتی که از سوی ایران و نیروهای نیابتی آن صورت می‌گیرند، بهبود بخشد».

مکنزی با اشاره به اینکه هیچ راهی به غیر از راهکار سیاسی و صلح آمیز در یمن وجود ندارد تأکید کرد که آمریکا از همه توانایی نظامی خود برای دفاع از منافع، شرکا و دوستانش استفاده می‌کند.

وی فاش کرد که فرماندهی مرکزی در تلاش است تا مشارکت خود را با کشورهای خلیجی توسعه دهد و سیاست آسمان باز را با آن‌ها در برابر تهدیدهای ایران ارتقا بخشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای