بایدن هرگز اجازه ساخت سلاح هسته‌ای را به ایران نمی‌دهد

بایدن هرگز اجازه ساخت سلاح هسته‌ای را به ایران نمی‌دهد

کشورهای اروپایی نسبت به از بین رفتن فرصت بازگشت به تلاش‌های دیپلماتیک به تهران هشدار دادند
شنبه, 13 فوریه, 2021 - 00:15

در حالی که روز گذشته کشورهای بزرگ اروپایی نسبت به ادامه نقض متن توافق هسته ای به ایران هشدار دادند، دولت آمریکا با بیان اینکه انتخابات آینده ایران تأثیری در رویکردهای واشینگتن در قبال تهران ندارد، گفت: ایران هرگز نخواهد توانست به تسلیحات اتمی دست پیدا کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، همان‌طور که جو بایدن در دوران نامزدی انتخابات و بعد از ریاست جمهوری به صورت شفاف تأکید کرده، سیاست ایالات متحده این است که ایران نمی‌تواند اجازه ساخت سلاح هسته‌ای را داشته باشد.

وی ادامه داد: ما یک رویکرد دیپلماتیک را دنبال می‌کنیم و می‌خواهیم اطمینان یابیم که ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای به دست آورد.

ند پرایس در کنفرانس خبری در وزارت خارجه، در پاسخ به اینکه آیا دولت بایدن با توجه به انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن، با دوستان، شرکا، متحدان و کنگره مشورت کرده‌است، گفت: «ما از دریچه امنیت ملی‌مان و امنیت شرکا و متحدانمان در منطقه به موضوع نگاه می‌کنیم».

پرایس با تکرار موضع دولت بایدن در مورد توافق هسته‌ای ایران گفت: «اگر ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگردد، ما نیز چنین خواهیم کرد».

از سوی دیگر، در پی تأیید تولید اورانیوم فلزی از سوی ایران، سه کشور بزرگ اروپایی، روز جمعه ۲۴ بهمن، در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که تهران با نقض تهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ فرصت مستقیم بازگشت به دیپلماسی را به مخاطره انداخته‌است.

سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، فرانسه، آلمان و بریتانیا گفتند: «با افزایش عدم تبعیت، ایران فرصت دیپلماسی دوباره که اهداف برجام را به‌طور کامل و تمام محقق کند، تضعیف می‌کند».

تروئیکای اروپایی، اعلام کردند ایران طبق برجام به عدم تولید، فرآوری و تحقیق و توسعه فلز اورانیوم به مدت ۱۵ سال تعهد داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای