جهش ۲۰ درصدی قیمت بیت کوین در یک هفته تاریخی

جهش ۲۰ درصدی قیمت بیت کوین در یک هفته تاریخی

نوسان قیمت ها در بازار دلار و طلا
شنبه, 13 فوریه, 2021 - 16:45
روند صعودی بیت کوین با رشد بیش از ۲۰ درصدی در یک هفته تاریخی و برخورداری از حمایت شرکت های بزرگ (رویترز)

بیت کوین جمعه (۱۲ فوریه) شاهد جهش بی سابقه بود و در یک هفته تاریخی و بی سابقه به صعود خود ادامه داد و قیمت بیت کوین بیش از ۲۰ درصد رشد داشت. حمایت ایلان ماسک صاحب کمپانی بزرگ تسلا نیز بر هیجان این بازار افزوده اما ضعف بازار کار در آمریکا همچنان در کاهش قیمت دلار موثر است.

اغلب رمزارزهای رایج دنیا در آخرین معاملات خود با کاهش ۱.۱ درصدی به قیمت ۴۷ هزار و ۴۵۱ دلاری معامله شدند و در چند قدمی رکورد ۴۹ هزار دلاری بازماندند. این جهش قیمت پس از آن روی داد که بانک آمریکایی «بی ان وای ملون»‌ گفت پلتفرمی برای کمک به مشتریان در راستای نگهداری و واریز و انتشار سرمایه دیجیتال راه اندازی کرده است.

شرکت خودرو سازی تسلا هم اعلام کرد که ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده است. شرکت «بلک راک» بزرگ ترین شرکت مدیریت سرمایه گذاری دنیا گفت قصد دارد روی بیت کوین سرمایه گذاری کند. شرکت خدمات مالی «مستر کار» از برنامه های خود برای پشتیبانی از ارزهای دیجیتال خبر داد. این حمایت ها باعث جهش قیمت بیت کوین شده و به تحقق هدف بیت کوین برای مطرح شدن مثل پول های معمولی کمک می کند چون پیش از این بانک های فراوانی به بیت کوین به دیده شک و تردید نگاه می کردند.

از سوی دیگر، دلار با توجه به بازار کساد اشتغال در آمریکا در حال حرکت به سمت اولین نزول هفتگی در سه هفته گذشته است و پیش بینی ها درباره زمان بهبودی اقتصادی پس از همه گیری را سخت کرد.

قیمت دلار در اولین معاملات این هفته اروپا با افزایش ۰.۱۵ درصدی به ۹۰.۵۵ رسید و معاملات دلار در بازارهای آسیایی با توجه به سال نو قمری روند نزولی داشت و احتمالا ارزش دلار در معاملات هفته جاری ۰.۵ درصد کاهش پیدا می کند. قیمت دلار با اندکی افزایش در برابر ین به ۱۰۴.۹۴۰ رسید.

یورو با افت ۰.۱۷ درصدی به ۱.۲۱۱۵ دلار رسید که برای سومین روز متوالی در همین محدوده مانده است. قیمت دلار در معاملات هفته روند صعودی و افزایش ۰.۵ درصدی خواهد داشت.

به دنبال اعلام خبر رکود اقتصادی ۹.۹ درصدی بریتانیا در ۲۰۲۰ یورو در برابر پوند در سطح ۰.۸۷۶ تثبیت شد.

این رکود در بریتانیا در بیش از ۳۰۰ سال گذشته بی سابقه بوده است اما تلاش برای جلوگیری از تکرار رکود این چنینی ادامه دارد.

کرون نروژ اندکی صعود کرد و فاصله بین ارزش کرون و یورو اندکی کاهش یافت. طبق برخی داده ها رکود اقتصادی در نروژ ۲.۵ درصد در ۲۰۲۰ بوده که تا حدودی کمتر از ارقام منتشر شده از رکود در اغلب کشورهای اروپایی است. کرون نروژ در معاملات جدید با کاهش ۰.۱ درصدی به ۱۰.۲۹۴۰ در برابر یورو رسید.

قیمت طلا جمعه (۱۲ فوریه) سقوط کرد و سود واقعی اوراق خزانه داری افزایش یافت. اما با این حال قیمت طلا روند افزایشی و بهترین عملکرد هفتگی خود را در سه هفته خواهد داشت. امیدها به حمایت بیشتر آمریکا از طلا افزایش یافته است.

هر اونس طلا در معاملات فوری ساعت ۵:۳۹ به وقت گرینویچ با کاهش ۰.۲ درصدی به ۱۸۲۲.۶۹ دلار رسید.

قیمت طلا از اوایل این هفته ۰.۶ درصد افزایش یافت.

قراردادهای آتی طلا در آمریکا با افت ۰.۲ درصدی به ۱۸۲۳.۳۰ دلار رسید.

تحلیلگران بانک «ای ان زد» می گویند طلا همواره پشتوانه دارد چون «احتمالا انجام اقدامات حمایتی در آمریکا افزایش یافته است».

همچنین قیمت هر اونس پلاتین در آخرین معاملات با افت ۰.۸ درصدی به ۱۲۲۴.۸۶ دلار رسید. سرمایه گذاران پس از جهش قیمت پلاتین به سطح بی سابقه اقدام به فروش پلاتین و سودآوری کردند. قیمت پلاتین در روز پنجشنبه به ۱۲۸۶.۸۸ دلار رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای