گزارش یک سازمان بین‌المللی از یهودی‌ستزی در مدارس ایران

گزارش یک سازمان بین‌المللی از یهودی‌ستزی در مدارس ایران

شنبه, 13 فوریه, 2021 - 16:45
یک سازمان یهودی ایران را به آموزش نفرت به دانش آموزان از ابتدای انقلاب خمینی تاکنون متهم کرد (خبرگزاری آلمان)

یک سازمان یهودی بین‌المللی اعلام کرد که طبق محتوای کتاب‌های درسی، ایران در بیش از چهار دهه گذشته، ارزش‌های نفرت پراکنی، یهودی‌ستیزی و تئوری توطئه را به دانش آموزان می‌آموزد.

اتحادیه ضد افترا وابسته به سازمان یهودی بنای بریس (ADL)، نتایج یک مطالعه در زمینه محتوای آموزشی کتب در مدارس ایران تحت عنوان «تحریک: یهودی ستیزی و خشونت در کتاب‌های رسمی فعلی در ایران» را منتشر کرد.

مطالعه منتشر شده، کتب آموزشی و برنامه‌های درسی در مدارس دولتی ایران از زمان روی کار آمدن خمینی در سال ۱۹۷۹ بر سر قدرت تاکنون را بررسی کرده‌است.

این مطالعه به مناسبت سالگرد انقلاب خمینی منتشر شده و یک فصل از آن را به خصومت با اسرائیل و یهودیان اختصاص داده‌است.

محققان گفتند که شعار «مرگ بر اسرائیل» در برنامه‌های درسی به‌طور مداوم تکرار می‌شود و با اتهام علیه یهودیان برای توطئه ضداسلام و مسلمانان و استفاده از جنگ، حتی فراماسونری، برای دستیابی به «اهداف شیطانی» همراه است.

بر اساس این مطالعه، به دانش آموزان ایرانی از مراحل اولیه تحصیل آموزش داده می‌شود که تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران «بخشی از یک طرح شیطانی برای ریشه کن کردن اعتقادات مذهبی مسلمانان است» و اینکه «مردم ایران به ویژه از طریق دانشمندان اتمی خود با جهاد آنها و خون جوانان خود به سعادت می‌رسند».

این مطالعه می‌گوید، «سال گذشته، وزارت آموزش و پرورش ایران کتاب‌های درسی را به مناسبت شیوع بیماری کرونا، به روز کرد. آنها تئوری توطئه را را وارد کتب درسی کردند که مدعی است رسانه‌های غربی در گسترش ویروس کرونا اغراق کرده‌اند تا میزان مشارکت مردم در جشن‌های گسترده سالگرد رژیم اسلامی ایران کاهش یابد».

دیوید فینبرگ نویسنده این گزارش و مدیر امور بین‌الملل اتحادیه ضد افترا مستقر در واشینگتن، گفت: «ایران که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده به عنوان سرکرده جهانی حمایت مالی از تروریسم طبقه‌بندی شده‌است، با بی اعتنایی آشکار به استانداردها و تعهدات بین‌المللی، در برنامه درسی خود تروریسم را ستایش می‌کند و به کودکان نفرت و دشمنی می‌آموزد».

جاناتان گرینبلات مدیرعامل این سازمان یهودی گفت: «برای همه آشکار است که رژیم ایران همچنان به ترویج افراط گرایی و تروریسم ادامه می‌دهد و مردم رژیم خود را با سیستم ثابت تبلیغات ضد یهودی و ضدآمریکایی تغذیه می‌کند. کتاب‌های درسی در ایران نشان دهنده عمق این کارزار رسمی تحریک در جامعه و نحوه تزریق آنها به جوانان آسیب‌پذیر در برابر این پیام‌های بیگانه هراسی و غیرانسانی به عنوان بخشی از برنامه درسی رسمی آموزشی است».

این سازمان از ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان خواست «اقدامات فوری برای محکومیت و مقابله با تحریک مورد حمایت ایران علیه یهود، از جمله در مدارس خود، انجام دهند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای