وزیر بریتانیایی به الشرق الاوسط: حوثی‌ها از خشونت دست بکشند

وزیر بریتانیایی به الشرق الاوسط: حوثی‌ها از خشونت دست بکشند

کلورلی: ایران با یک «فرصت» روبروست.. بازداشت شهروندان کشورش را «خودسرانه» توصیف کرد
یکشنبه, 14 فوریه, 2021 - 00:45

جیمز کلورلی وزیر مشاور در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی بریتانیا اعلام کرد که کشور وی با حوثی‌ها در تماس مستقیم است و آنها را ترغیب می‌کند تا در روند سیاسی مشارکت داشته و خشونت و درگیری را رد کنند.

کلورلی در یک کنفرانس ویدئویی با الشرق الاوسط، گفت که وی با نمایندگان حوثی‌ها گفتگو داشته‌است، در طی آن دیدار وی بر روی سه موضوع اصلی مربوط به راه حل سیاسی و رد خشونت ، نفتکش صافر و آزادی یک زندانی انگلیسی در یمن تأکید کرده‌است.

وی همچنین با اشاره به حملات به سعودی و فرودگاه عدن تأکید کرد که کشورش به شدت با اقدامات تجاوزکارانه حوثی‌ها مخالف است.

او معتقد است که ایران «فرصتی» برای حضور مجدد در جامعه بین‌المللی دارد، به شرط اینکه به مفاد توافق هسته ای التزام داشته باشد.

این مقام بریتانیایی همچنین بازداشت شهروندان انگلیسی دوتابعیتی از سوی تهران را «خودسرانه» و غیرقانونی دانست.

کلورلی به آینده روابط تجاری و اقتصادی بین بریتانیا و کشورهای خلیجی پس از برکزیت اشاره کرد و گفت که علاقه گسترده‌ای از بخش خصوصی و دولتی به اصلاحات با هدف متنوع سازی اقتصاد خلیج وجود دارد.

وی تعهد سعودی نسبت به انرژی‌های پاک و پایدار در دوران ریاست خود بر گروه بیست را ستود.

او در مورد ریاست بریتانیا بر گروه G7 در سال جاری، گفت که هدف از تلاش‌های کشورش پس از همه‌گیری کرونا «بازسازی بهتر» را اتخاذ می‌کند.


مهم‌ترین محورهای گفتگو را می‌خوانید


- طبقه‌بندی و تشدید

این وزیر بریتانیایی ضمن ابراز مخالفت شدید خود با اقدامات گروه حوثی، از خارج کردن نام حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی به دلایل بشردوستانه توسط دولت جدید ایالات متحده استقبال کرد.

کلورلی گفت: «ما هنگامی که دولت قبلی آمریکا حوثی‌ها را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین کرد. بسیار نگران بودیم که این امر دسترسی بشردوستانه برای رسیدن به یمن را دشوارتر می‌کند. ما نگرانی‌های خود را به دولت ترامپ و بایدن رسانده‌ایم و از روابط بسیار خوبی با هر دو دولت برخوردار هستیم».

وی ادامه داد: «اما ما همچنان به شدت مخالف اقدامات تجاوزکارانه حوثی‌ها هستیم، زیرا حمله به فرودگاه عدن و حملات به سعودی را مشاهده کرده‌ایم».

کلورلی گفت: «پیام ما به حوثی‌ها کاملاً واضح است که آنها باید از پرهیز کنند. آنها باید درگیر روند سیاسی شوند و برای یافتن راه حل صلح پایدار باید با فرستاده سازمان ملل مارتین گریفیتس و سازمان ملل همکاری و از درگیری و خشونت دوری کنند».

وی ادامه داد: «این درگیری سال‌ها ادامه داشته‌است و همه ما شاهد رنج مردم در یمن هستیم و فکر نمی‌کنم کسی بخواهد شاهد درگیری باشد. در نتیجه، راه حل سیاسی باید همان چیزی باشد که به دنبال آن هستیم».

کلورلی حملات حوثی‌ها را «دارای نتایج معکوس و به شدت ناامیدکننده» دانست و آنها را محکوم کرد.


ارتباط مستقیم

وزیر مشاور در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی بریتانیا دربارهٔ تلاش‌های بریتانیا برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در یمن گفت: ما با همه طرف‌های علاقه‌مند به یمن از جمله پادشاهی، دولت یمن و حوثی‌ها به‌طور مستقیم در ارتباط هستیم.

وی توضیح داد، "ما همیشه روشن بوده‌ایم که راه حل سیاسی با مذاکره راه صحیح پیش رو است. این درگیری نمی‌تواند پایان نظامی داشته باشد. این کار باید از طریق مذاکره انجام شود. ما حوثی‌ها را به شدت تحت فشار قرار می‌دهیم تا در مذاکرات هدفمند شرکت کنند".

این وزیر بریتانیایی فاش کرد که وی شخصاً "با نمایندگان حوثی‌ها گفت وگوهای مستقیم داشته‌است". او تأکید کرده‌است که در این گفتگوها، "اهمیت چشم پوشی از خشونت و درگیر شدن در روند صلح سیاسی، دسترسی به نفتکش صافر و آزادی یک شهروند بریتانیایی" در یمن از محورهای این گفتگوها بوده‌است.

وی همچنین گفتگوهای مستقیم با حوثی‌ها را "صریح" توصیف کرد.

وی گفت: "ما با آنها صادقانه صحبت می‌کنیم. ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که بریتانیا انتظار دارد که حوثی‌ها در روند سیاسی شرکت و از خشونت چشم پوشی کنند، زیرا هیچ درگیری نظامی برای این درگیری که سال‌ها به طول انجامیده‌است وجود ندارد.


فرصت تهران

وزیر مشاور در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی در پاسخ به سؤالی دربارهٔ توافق هسته ای با ایران، گفت: «انگلستان از آرزوی رئیس‌جمهور بایدن و تلاش‌های وی برای مشارکت مجدد در نسخه به روز شده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استقبال می‌کند».

کلورلی گفت: «ما برای ایران روشن کردیم که می‌خواهیم شاهد بازگشت تهران به صحنه بین‌المللی باشیم».

 وی تأکید کرد که موضع کشورش «روشن و سازگار است»، یعنی «ایران باید از نظر غنی سازی اورانیوم پایبند باشند.»

این وزیر مشاور معتقد است که تهران «اکنون فرصتی واقعی برای انتخاب راهی متفاوت و بهتر و همکاری مجدد با کشورهای اروپایی مانند ما و ایالات متحده در اختیار دارد و با این حال، ایران باید واقعاً درک کند که به شرایط عمل برگردد تا بتواند از این فرصت مثبت استفاده کند».


بازداشت خودسرانه

خانواده نازنین زاغری-راتکلیف پس از اجرای حکم ۵ ساله بین زندان اوین تهران و حبس خانگی ، منتظر پایان بازداشت او در ماه آینده هستند.

کلورلی می‌گوید: «ما برای ایران روشن کردیم که بازداشت نازنین زاغری-راتکلیف و سایر شهروندان دو تابعیتی بریتانیا کاملاً خودسرانه است و ما با هرگونه توجیهی برای بازداشت آنها مخالفیم. این بازداشت خودسرانه است و ایران باید هم‌اکنون همه آنها را آزاد کند».

وی ادامه داد: «هیچ توجیه قانونی برای بازداشت آنها وجود ندارد؛ و من صمیمانه امیدوارم که ایران متوجه شود که باید کار درستی انجام دهد و این شهروندان بریتانیایی را آزاد کند».

 وی با اشاره به این که کشورش «بی وقفه در این زمینه کار می‌کند»، تأکید کرد که او به‌طور منظم در این مورد با وزیر امور خارجه صحبت می‌کند. او افزود: «همانطور که ما این موضوع را در هر مناسبت با همتایان ایرانی خود مطرح می‌کنیم، آنها باید درک کنند که این دستگیری‌ها غیرقانونی و خودسرانه هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای