پیشنهاد گروسی به منظور سفر به تهران جهت یافتن راه‌حلی برای بحران هسته‌ای

پیشنهاد گروسی به منظور سفر به تهران جهت یافتن راه‌حلی برای بحران هسته‌ای

سه شنبه, 16 فوریه, 2021 - 23:00

همزمان با قصد تهران برای محدودکردن ورود بازرسان به برخی از تاسیسات هسته ای خود، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشنهاد داده است تا به ایران سفر کند و به بررسی راه‌حلی بپردازد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیر کل آژانس، اعضای این سازمان بین‌المللی را از قصد ایران برای متوقف کردن  اقدامات شفاف‌ساز داوطلبانه‌اش از جمله اجرای پروتکل الحاقی از روز ۲۳ فوریه مطلع کرد.

گروسی تأیید کرد که پیام کوتاهی از طریق توییت کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ارسال شده است.

پارلمان تحت سلطه محافظه کاران ایران در ماه دسامبر قانونی را تصویب کرد که طبق آن دولت موظف است در صورت عدم لغو تحریم های اعمال شده توسط واشنگتن از سال 2018 ، «اعمال پروتکل اضافی» در مورد NPT را متوقف کند.

این بدان معناست که در صورت وجود سوءظن به فعالیت های هسته ای غیرقانونی، تهران دسترسی محدود بازرسان آژانس انرژی هسته ای به تأسیسات غیر هسته ای به ویژه تأسیسات نظامی را متوقف خواهد کرد.

در پی این تحولات، گروسی پیشنهاد کرده است که به ایران سفر کند تا برای ادامه نظارت های اساسی آژانس یک راه حل قابل قبول برای طرفین بیابد.

گروسی از زمان روی کار آمدن در سال 2019، در آگوست سال 2020 یک بار به ایران سفر کرده است، و بازدید او مثمرثمر بود، به طوری که بازرسان پس از آن قادر به بازدید از دو سایتی بودند که احتمال می رفت که فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ابتدای هزاره انجام شده باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای