غرب هشدار داد؛ «کابوس» در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای 

غرب هشدار داد؛ «کابوس» در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای 

تماس‌های بین‌المللی بلینکن و مالی برای اتخاذ رویکرد یکپارچه
چهارشنبه, 17 فوریه, 2021 - 00:45

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده، در ادامه تلاش های گسترده برای بازگرداندن ایران به «پایبندی کامل» به تعهدات هسته ای، تماس های خود را با همتایان خود از 15 کشور عضو شورای امنیت افزایش داده است.

دیپلمات های غربی به مسئله پایبندی ایران به برجام در مقایسه با مداخله ایران در امور داخلی سایر کشورها «اولویت مطلق» می دهند و معتقدند که در صورت دستیابی تهران به سلاح هسته ای به «یک کابوس» تبدیل می شود.

یک دیپلمات غربی به الشرق الاوسط فاش کرد که این اقدامات و تماس ها به دلیل نزدیک شدن مهلت مقرر در تاریخ 21 فوریه تعیین شده توسط ایران است که به تهران اجازه می دهد اجرای پروتکل اضافی پادمان های هسته ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی متوقف کند. 

این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، اضافه کرد که تعلیق اجرای پروتکل اضافی «به معنای خروج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران نیست»، زیرا آنها می توانند تحت پوشش توافق هسته ای بمانند.

بلینکن پس از گفتگوهای گروهی با همتایان خود از جمله دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا، ژان ایو لودریان همتی فرانسوی و هایکو ماس همتای آلمانی در مورد پرونده ایران، مذاکرات جداگانه ای با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و وانگ یی وزیر خارجه چین انجام داد و سپس با وزرای خارجه تعدادی از کشورهای عضو شورای امنیت صحبت کرد که آخرین آنها سایمون کوونی ایرلندی بود.

یک دیپلمات فاش کرد که رابرت مالی فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در مورد تدوین یک چارچوب چندجانبه با تعدادی از مقامات روسی و چینی گفتگو کرده است ، زیرا «تمایل شدید روسیه و چین برای بازگشت به اجرای کامل همه برجام» وجود دارد.

وی معتقد است که دولت جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده «درک می کند که اگر می خواهد سیاستی موثر در قبال ایران اجرا کند، به توافق هسته ای نیاز دارد».

این دیپلمات غربی که خواست نامش فاش نشود، عنوان کرد که وضعیت پس از شکست سیاست فشار حداکثری و یک جانبه توسط دولت رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ برای مهار جاه طلبی های هسته ای رژیم ایران به «یک مرحله حساس» رسیده است.

او با اشاره به تولید اورانیوم فلزی از سوی ایران تأکید کرد که «اکنون وضعیت از نظر غنی سازی، تحقیق یا توسعه نگران کننده است».

این دیپلمات توضیح داد که توافق هسته ای بر اساس اصل تعیین یک بازه زمانی یک و نیم ساله برای ایران است که اگر واقعاً بخواهد، مواد کافی برای ساخت سلاح هسته ای تولید کند. این دوره پس از نقض بسیاری از موارد سوی ایران به بهانه خروج ایالات متحده از برجام، تقریباً نصف شده است.

وی گفت: «تعجب آور نیست که اگر ایالات متحده به توافق بازنگردد، ایران همچنان تمایل خود را برای خروج از توافق نشان دهد». او با اشاره به اینکه «تهدید هسته ای مهم ترین مسئله است»، گفت: همه تهدیدهای دیگر به دلیل محوریت بر پایه سلاح های معمولی، از جمله موشک های بالستیک، و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر و بی ثباتی منطقه ای «با ایران هسته ای کاملاً متفاوت به نظر می رسد».

وی توضیح داد: «اکنون بحث در مورد رژیم ایران است که با سلاح های متعارف همسایگان خود را بی ثبات می کند (...) اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد، این یک کابوس خواهد بود ، چیزی جز این نیست».

این دیپلمات غربی معتقد است بازگشت به توافق هسته ای «راهی صحیح» است تا جامعه جهانی بتواند مذاکرات واقعی درباره فعالیت های ایران در منطقه را آغاز کند «خواه عراق ، سوریه ، یمن باشد یا لبنان و همچنین حمایتی که ایران در اختیار بازیگران دیگری مانند حماس و دیگران قرار می دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای