ترفند گیمرهای ایرانی برای دورزدن تحریم‌های آمریکا 

ترفند گیمرهای ایرانی برای دورزدن تحریم‌های آمریکا 

چهارشنبه, 17 فوریه, 2021 - 14:30

میلیون‌ها کاربر در ایران مشغول بازی‌های کامپیوتری هستند که اصطلاحا از آن‌ها به عنوان «گیمر» یاد می‌شود، اما به دلیل تحریم‌ها مجبور به دور زدن پرداخت‌ها و اشتراک یک بازی میان چندین کاربر هستند. سانسور و رصد شدید خدمات اینترنت از سوی دولت و بازار سیاه عرضه این محصولات در سایه برهم ریختگی اقتصادی از دیگر مشکلات گیمرهاست.

خبرگزاری فرانسه در گزارش روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه خود در این باره به سختی‌های کاربران و ارائه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی پرداخته است.

امیر گلخانی یک گیمر ۲۴ ساله است که درباره تحریم‌های آمریکا و تاثیر آن‌ بر دنیای بازی‌ها می‌گوید: «این مشکلی میان حکومت‌هاست و دردی برای مشتریان. ما هیچ مطالبه سیاسی نداریم. ما فقط می‌خواهیم بازی کنیم».

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا، پس از خروج یک جانبه از توافق برنامه هسته ای این کشور، از سال 2018 تحریم های سخت علیه ایران را دوباره اعمال کرد.

اما کنسول های بازی هنوز راهی بازار داخلی می شوند. در فروشگاه های نزدیک میدان خمینی در مرکز تهران ، کپی ابزارهای مدرن و سی دی های بازی های مختلف در قفسه ها عرضه می شود.

 می توان به دستگاه های پلی استیشن 5، سونی، ایکس باکس سری ایکس و مایکروسافت اشاره کرد: یافتن دو دستگاهی که در اواخر سال 2020 به بازار عرضه شدند به دلیل تأثیر Covid-19 دشوار است.

سونی و مایکروسافت به دلیل تحریم ها، حضوری رسمی در ایران ندارند و بیشتر محصولات آنها از طریق شخص ثالث وارد یا از کشورهای همسایه قاچاق می شود.

قرار گرفتن سیستم بانکی ایران در فهرست سیاه به این معناست کاربرانی که دسترسی به کارت‌های اعتباری معتبر بین‌المللی ندارند، برای ثبت حساب و خریدهای آنلاین نیاز به استفاده از هویت و آدرس جعلی پیدا می‌کنند و گاهی اوقات هم باید از واسطه‌ها در سایر کشورها استفاده کنند.

این گزارش در ادامه به آمار اخیر بنیاد بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی ایران استناد کرده و شمار گیمرهای این کشور را دست‌کم ۳۲ میلیون نفر عنوان کرده است.

گزارش این بنیاد در ماه سپتامبر نشان داد که بازی هایی که بیشترین محبوبیت و طرفدار را در ایران دارند عبارتند از "Pro Evolution Soccer" ، "Clash of Clans" ، "FIFA" ، "Call of Duty" و "PUBG".

فرشاد رضایی یک سرآشپز ۳۲ ساله و علاقه‌مند به بازی، می‌گوید: «بازی یکی از معدود مواردی است که به من کمک می‌کند تا از واقعیت‌های زندگی فرار کنم».

یکی از راه های دستیابی ارزان و آسان ایرانی ها به بازی‌ها توزیع محلی با عملکرد «اشتراک بازی» است که در اکثر دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های کامپیوتری یافت می‌شود.

فروشگاه‌های ایرانی از وی‌پی‌ان یا روش‌های دیگر برای پوشش موقعیت مکانی خود و ایجاد حساب کاربری به ظاهر در خارج از کشور استفاده می‌کنند.

آن‌ها سپس با استفاده از کارت‌های اعتباری خارج از کشور یا کارت‌های هدیه، بازی‌ها را برای حساب‌های ایجادشده خریداری کرده و برای چندین کاربر بازی دسترسی ایجاد می‌کنند.

به عنوان مثال، برای پلی‌استیشن ۴ که بسیار محبوب است، مغازه‌ها دسترسی به حساب‌های تک‌بازی را با توجه به میزان استفاده، بین ۲۰ تا ۶۰ درصد قیمت معمولی می‌فروشند.

اشکان رجبی ۳۱ ساله، صاحب یک فروشگاه بازی در تهران، هم می‌گوید: «پرداخت ۱۸ میلیون یا ۲۸ میلیون ریال برای یک بازی جدید فیفا بسیار زیاد است. من فقط حساب (مشترک) را دریافت می کنم». 

غول هایی در زمینه بازی های الکترونیکی مانند «مایکروسافت»، «اپیک گیمز» و «ریوت گیمز»، غالباً بدون ارائه هیچ توضیحی، ایرانی ها را از استفاده از خدماتشان منع کردند.

همه این عوامل ، علاوه بر سانسور موجود در خدمات اینترنت در ایران و فیلترینگ بسیاری از اپلیکیشن ها و سایت های ارائه دهنده خدمات بازی گزینه های گیمرها را محدود می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای