بلینکن و همتایان اروپایی برنامه هسته‌ای ایران را بررسی می‌کنند

بلینکن و همتایان اروپایی برنامه هسته‌ای ایران را بررسی می‌کنند

مدیرکل آژانس اتمی برای بحث درباره پروتکل الحاقی به تهران سفر می‌کند
چهارشنبه, 17 فوریه, 2021 - 23:45

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده امروز با همتایان فرانسوی، بریتانیایی و آلمانی خود درباره پرونده هسته ای ایران رایزنی می کند، این در حالی است که تهران اصرار دارد با کاهش تعهدات هسته ای خود در هفته آینده، به سمت محدودکردن بازرسی های اضافی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش برود، مسئله ای که باعث شد رافائل گروسی مدیرکل آژانس، شنبه آینده برای گفتگو در مورد آینده همکاری ها به تهران سفر کند.

طبق بیانیه روز گذشته وزارت امور خارجه فرانسه، وزیر امور خارجه ایالات متحده قرار است در جلسه مجازی با همتایان خود ژان ایو لودریان، هایکو ماس و دومینیک راب «به مسائل عمدتا ایران و امنیت منطقه ای در خاورمیانه» خواهند پرداخت.

آنتونی بلینکن همچنین در مصاحبه ای تاکید کرد که «هم اکنون مسیر دیپلماسی باز است».

وزیر خارجه آمریکا همچنین هشدار داد: «زمان تولید مواد شکافت‌پذیر برای ایران که برجام آن را به یکسال عقب رانده بود، کمتر شده است. اکنون، این زمان به سه یا چهار ماه کاهش یافته است».

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، کار بر روی یک توافق نامه بلند مدت و جدی تر از توافق 2015 ضروری است. 

بلینکن معتقد است که چنین توافقی باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران و اقدامات بی ثبات کننده تهران در منطقه باشد.

در این میان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز چهارشنبه در جریان مکالمه ای تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از عدم پایبندی ایران به تعهداتش در چهارچوب برجام ابراز نگرانی کرد و گفت که زمان ارسال سیگنال های مثبت در راستای تقویت اعتماد و احتمال موفقیت دیپلماسی فرا رسیده است.

در همین راستا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ضمن اعلام اینکه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه به تهران سفر می‌کند، گفت که مدیرکل آژانس با مقامات ارشد ایرانی برای بررسی اقدام برنامه ریزی شده ایران در 23 ماه جاری جهت کنار گذاشتن پروتکل بازرسی اضافی گفت‌وگو خواهد کرد. 

همزمان، آژانس بین المللی نسبت به تحت تأثیر قرار گرفتن رصد فعالیت های تأیید برنامه هسته ای ایران هشدار داد.

پیش از آن، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرده ایران قصد دارد دستگاه‌های سانتریفیوژ بیشتری در تأسیسات هسته‌ای نطنز نصب کند.

خبرگزاری رویترز با استناد به گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشته ایران نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل را از قصد خود برای نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-۲m در یک تأسیسات زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز مطلع کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای