خواسته آمریکا از ایران: پرهیز از کاهش تعهدات اتمی 

خواسته آمریکا از ایران: پرهیز از کاهش تعهدات اتمی 

پنجشنبه, 18 فوریه, 2021 - 00:00
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (رویترز)

در پی اعلام ایران نسبت به متوقف کردن بازرسی های سرزده آژانس بین المللی انرژی اتمی، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، ایران را به پایبندی به تعهدات برجامی فراخواند و گفت: «ما و متحدانمان تاکید کرده‌ایم که ایران باید به عقب بازگردد و از برداشتن گام‌های بیشتر که بر تعهداتش به آژانس اتمی اثر می‌گذارد، اجتناب کند».

پرایس در نشست خبری روزانه اعلام کرد: آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا امروز پنج شنبه، نشستی با همتایان بریتانیا، فرانسه و آلمان خواهد داشت تا درباره پرونده ایران تبادل نظر کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه، اعلام کرد که ایران در ادامه نقض تعهدات برجامی، قصد خود برای نصب دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته IR-2m بیشتر در تأسیسات زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم نطنز را به اطلاع این نهاد رسانده است.

آژانس اتمی گفته است: «ایران گفته قصد دارد دو آبشار ۱۷۴ تایی از سانتریفیوژهای IR-2m در کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز (FEP) جهت غنی‌سازی تا ۵ درصد ایزوتوپ ۲۳۵ نصب کند. این اقدام، تعداد کل آبشار‌های سانتریفیوژهای IR-2m که قرار است نصب شوند یا در حال نصب و در حال فعالیت هستند را به رقم ۶ می‌رساند». 

ایران طبق برجام می‌تواند از سانتریفیوژهای نسل اول خود برای غنی‌سازی در سطح حداکثر تا ۳.۶۷ درصد استفاده کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای