آژانس اتمی در دو سایت ایران ذرات اورانیوم کشف کرده‌است

آژانس اتمی در دو سایت ایران ذرات اورانیوم کشف کرده‌است

شنبه, 20 فوریه, 2021 - 17:45
نمایی از تأسیسات هسته‌ای نطنز در جنوب پایتخت ایران (رویترز)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دو سایت اعلام نشده ایران آثار ذرات اورانیوم کشف کرده‌اند. بازرسان پس از ماه‌ها تعلل ایران از این دو سایت بازدید کرده‌اند.

منابع دیپلماتیک گزارش دادند که آژانس اتمی، ایران را به خاطر عدم ارائه توضیحات قانع کننده دربارهٔ منشأ مواد رادیوآکتیو نکوهش می‌کند. این مسئله ممکن است تلاش‌های ایالات متحده برای احیای دیپلماسی هسته ای را پیچیده کند.

یافته‌های اخیر و نحوه پاسخ ایران در این مورد ممکن است به کوشش‌های دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ آسیب بزند.

دیپلمات‌ها در ادامه این احتمال را تأیید کرده‌اند که مواد رادیواکتیو کشف شده در دو سایت هسته‌ای ایران مربوط به فعالیت‌های دو دهه قبل باشد، اما مخالفان توافق هسته‌ای در این باره می‌گویند که یافته‌های جدید نشان می‌دهد ایران با حسن نیست رفتار نمی‌کند.

کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکنون از هرگونه اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده‌اند.

در این میان، یک مقام ارشد ایران به این خبرگزاری گفته‌است: «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و به همین علت به بازرسان آژانس اجازه بازرسی دادیم».

این در حالی است که ایران اعلام کرده در صورتی که تحریم‌های آمریکا لغو نشود از پنجم اسفند اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند. این کار به معنای محدود شدن فعالیت بازرسان آژانس خواهد بود.

قرار است آژانس اتمی گزارش فصلی خود را در روزهای آینده منتشر کند. هفت منبع دیپلماتیک در این باره گفتند که مدیرکل آژانس در این گزارش، ایران را به خاطر عدم ارائه توضیحات قانع کننده دربارهٔ منشأ مواد رادیوآکتیو نکوهش خواهد کرد.

بنابر این گزارش دیپلمات‌ها گفته‌اند که کشف مواد رادیواکتیو مربوط به بازرسی‌های ناگهانی ماه‌های اوت و سپتامبر پس از هفت ماه مقاومت ایران بوده‌است.

چهار دیپلمات گفته‌اند موارد رادیواکتیو کشف شده اورانیوم بوده‌اند و دو دیپلمات دیگر گفته‌اند این مواد اورانیوم غنی‌شده نبوده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای