نگرانی کشورهای خلیجی از تحولات سومالی

نگرانی کشورهای خلیجی از تحولات سومالی

سعودی خواستار عدم تشدید تنش و دست یافتن به راهکاری صلح‌آمیز شد
شنبه, 20 فوریه, 2021 - 23:15

کشورهای خلیجی، با ابراز نگرانی شدید از وخیم تر شدن وضعیت در سومالی، خواستار خویشتنداری شدند و ابرازی امیدواری کردند که مقامات سومالی به راهکار صلح‌آمیزی از طریق گفت‌وگو دست یابند تا امنیت و ثبات و وحدت این کشور حفظ شود.

سعودی از تحولات اخیر در سومالی ابراز نگرانی کرد. وزارت خارجه سعودی امروز شنبه اعلام کرد که این کشور حوادث اخیر سومالی را که چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته‌است، با نگرانی شدید دنبال می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه سعودی بر لزوم آرامش و عدم تشدید تنش تأکید و ابرازی امیدواری شده‌است که مقامات سومالی به راهکار صلح‌آمیزی از طریق گفت‌وگو دست یابند تا امنیت و ثبات و وحدت این کشور حفظ شود.

در این بیانیه همچنین برای مجروحان حوادث آرزوی بهبود و سلامتی و با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی شده‌است.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در بیانیه ای از دولت موقت سومالی و همه طرف‌ها خواستار بالاترین سطح خویشتنداری برای دستیابی به آرمان‌های سومالی و ساختن آینده ای امن و پایدار که همه را در خود جای دهد، شد.

ابوظبی همچنین حمایت خود را از همه تلاش‌ها و ابتکارات بین‌المللی برای برگزاری انتخابات در تاریخ مشخص شده اعلام کرد.

از سوی دیگر، شورای همکاری کشورهای خلیج از سومالی‌ها خواست تا با دستیابی به توافق و گفتگوی سازنده اختلافات را از طریق مسالمت آمیز حل کرده و برای دستیابی به یک اجماع ملی جامع تلاش کنند تا به افزایش امنیت، ثبات و توسعه در سومالی کمک شود.

نایف الحجرف دبیرکل شورا، در مورد حوادث ناگوار در جمهوری فدرال سومالی ابراز نگرانی کرد و خواستار آرامش و حل مسالمت آمیز اختلافات شد.

وی همچنین ضمن ابراز تسلیت و همدردی صمیمانه با خانواده‌های قربانیان، برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای