روسیه: اولین نیروگاه هسته ای در مصر به زودی افتتاح می‌شود

روسیه: اولین نیروگاه هسته ای در مصر به زودی افتتاح می‌شود

مدیر «روس اتم»: نیروگاه الضبعه کاملاً ایمن است و محیط را آلوده نمی‌کند
یکشنبه, 21 فوریه, 2021 - 21:30
الکساندر وورونکف مدیرعامل شرکت دولتی هسته ای روسیه «روس اتم» در منطقه خاورمیانه و آفریقا

الکساندر وورونکف مدیرعامل شرکت دولتی هسته ای روسیه «روس اتم» در منطقه خاورمیانه و آفریقا، پیش‌بینی کرد که به زودی اولین نیروگاه هسته ای در مصر احداث شود.

وورونکف روز گذشته در قاهره در اظهاراتی تأکید کرد که نیروگاه هسته ای الضبعه در مصر «کاملاً ایمن است و باعث آلودگی محیط زیست نمی‌شود».

روس اتم متخصص انرژی هسته ای و متعلق به دولت روسیه، در تلاش است تا اولین نیروگاه هسته ای مصر را در شهر الضبعه، در سواحل دریای مدیترانه (۱۳۰ کیلومتری شمال غربی قاهره) افتتاح کند.

این نیروگاه از ۴ راکتور هسته ای تشکیل شده‌است که هر کدام ظرفیت ۱۲۰۰ مگاوات و ظرفیت کلی ۴۸۰۰ مگاوات دارند.

این شرکت روسی روز گذشته، «جشنواره علوم ۲۰۲۱ در قاهره» را با هدف آموزش دانشجویان در زمینه انرژی هسته ای و استفاده صلح آمیز از آن و ارائه یک مطالعه علمی در مورد نحوه تحصیل در روسیه برگزار کرد.

این جشنواره شامل نمایشگاهی از صنایع و فناوری‌های انرژی هسته ای روس اتم است.

وورونکوف در سخنرانی خود به مناسبت افتتاحیه این جشنواره گفت که پروژه الضبعه به «تغییر کامل زندگی در استان مطروح به‌طور خاص و مصر به‌طور کلی منجر خواهد شد».

وی اضافه کرد که آنها «فیلم‌های مستندی ساختند که تأثیر استقرار پروژه‌ها بر روی شهروندان عادی و چگونگی تغییر زندگی آنها و همچنین تأثیر آن بر نرخ رشد اقتصادی بسیاری از کشورها را رصد کرده‌است».

او افزود که «نیروگاه الضبعه یکی از ایمن‌ترین نیروگاه‌های هسته ای در جهان خواهد بود».

وورونکوف اظهار کرد که این بنیاد در اولین جشنواره علمی که توسط مرکز فرهنگی روسیه برگزار می‌شود، با تهیه برخی از محتوا مانند عکس، ابزار شبیه‌سازی و فیلم‌های ویدئویی مربوط به صنایع هسته ای در آن شرکت می‌کند.

وی بر آمادگی این شرکت برای ارائه پشتیبانی یا هرگونه کمکی برای موفقیت دانشکده انرژی هسته ای الضبعه، تأکید کرد.

امجد الوکیل رئیس سازمان نیروگاه‌های هسته ای مصر، دسامبر گذشته تأکید کرد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ مجوزی برای ایجاد سایتی در الضبعه صادر شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای