سالیوان: تماس‌ها با ایران برای آزادی آمریکایی‌ها آغاز شده‌است

سالیوان: تماس‌ها با ایران برای آزادی آمریکایی‌ها آغاز شده‌است

یکشنبه, 21 فوریه, 2021 - 16:45

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز یکشنبه گفت که ایالات متحده تماس‌ها با ایران در مورد بازداشت شهروندان دوتابعیتی آمریکا را آغاز کرده‌است.

به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل ماه فوریه گفت که ایالات متحده برای «آزادی آمریکایی‌های گروگان گرفته شده یا محبوس در زندان‌های خارج از کشور» متعهد است، اما او هیچ اشاره ای به ایران نکرد.

جیک سالیوان در گفت‌وگو با «سی‌بی‌اس نیوز» بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران را غیرعادلانه و غیرقانونی و ناراحت‌کننده نامید و گفت: ما شروع به برقراری ارتباط با ایرانیان در مورد این موضوع کرده‌ایم.

وی گفت: «ما یک راه حل طولانی مدت را قبول نمی‌کنیم در حالی که آنها همچنان آمریکایی‌ها را به ناحق و بدون مبنای قانونی بازداشت می‌کنند».

سالیوان تأکید کرد که رئیس‌جمهور جو بایدن «مصمم» است که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود و دیپلماسی بهترین راه برای این کار است.

سالیوان در مورد تمایل ایالات متحده برای شروع گفتگوها دربارهٔ بازگشت به توافق هسته ای امضا شده بین تهران و شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ گفت: «ایران هنوز پاسخی نداده‌است».

از سوی دیگر، سالیوان گفت که ایالات متحده «در طی چند هفته و نه ماه‌ها» به حمله سایبری سولار ویندوز که سال گذشته چندین آژانس دولتی را هدف قرار داد، پاسخ خواهد داد، در حالی که تحقیقات در مورد حمله مشکوک روسیه ادامه دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای