سفر هیاتی از واتیکان به جنوب عراق برای فراهم آوردن مقدمات سفر پاپ

سفر هیاتی از واتیکان به جنوب عراق برای فراهم آوردن مقدمات سفر پاپ

این هیئت از شهر باستانی اور در ناصریه بازدید کرد
دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 00:00

هیاتی از واتیکان با هدف مقدمه چینی برای سفر ماه مارس آینده پاپ فرانسیس، به شهر باستانی اور در استان ذی قار جنوب عراق وارد شد.

سفر این هیئت ۳ روز طول می‌کشد و در آن از بغداد، ناصریه، نجف، نینوا و اربیل بازدید می‌کند. سفر رئیس کلیسای کاتولیک به عراق یک سفر تاریخی توصیف شده که برای اولین انجام خواهد شد.

این هیئت ۱۵ نفره، برای اطلاع از هماهنگی‌های مربوط به سفر پاپ، از الزقوره در شهر باستانی اور در ناصریه دیدن کردند.

یک منبع در ناصریه گفت که «این هیئت ممکن است برخی از مراکز بهداشتی در شهر را از نزدیک ببیند».

شهر ناصریه و به‌طور کلی استان ذی قار بیش از یک سال است که در نتیجه تظاهرات مردمی علیه ضعف امنیتی، فروپاشی خدمات عمومی و کاهش فرصت‌های شغلی، شاهد بی‌ثباتی است.

 مقتدی صدر رهبر جریان صدر هفته گذشته اعلام کرد که اطلاعاتی به دست وی رسیده مبنی بر این که برخی افراد مخالف سفر پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان به این کشور هستند. وی اما ضمن تأکید بر این که آغوش گشودن به روی ادیان کار پسندیده‌ای است، گفت: از سفر پاپ به عراق استقبال می‌شود.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق نیز طی دیدار هفته گذشته خود با سفیر واتیکان در بغداد در خصوص تمهیدات سفر پاپ فرانسیس به عراق گفتگو کرد و گفت: سفر پاپ در تحکیم ثبات و اشاعه روحیه برادری در عراق و در سراسر منطقه سهیم خواهد بود.

در این میان، اسماعیل الحدیدی مشاور رئیس‌جمهوری عراق گفت، شیوع ویروس کرونا و اعمال مقررات منع آمد و شد تأثیری روی برنامه سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق ندارد. وی به خبرگزاری عراق تأکید کرد که سفر پاپ به تعویق نمی‌افتد.

واتیکان اخیراً از برنامه سفر پاپ به عراق خبر داد و گفت این سفر از پنجم مارس آغاز می‌شود و در هشتم مارس پایان می‌یابد، همچنین شامل سفر به بغداد و نجف است. پاپ با علی سیستانی مرجع عالی شیعه دیدار می‌کند. در این میان، خبرهایی مبنی بر امضای «سند برادری» بین پاپ و سیستانی نیز منتشر شده‌است.

پیش‌بینی می‌شود پاپ از کلیسای «سیدة النجاة» کاتولیک‌های سریانی در بغداد دیدار کند که در سال ۲۰۱۰ توسط عناصر «القاعده» مورد حمله قرار گرفت و ده‌ها نفر از حاضران را کشته و زخمی کرد.

 وی همچنین از شهر باستانی اور در ناصریه و دشت نینوا دیدار می‌کند و سپس به استان اربیل در منطقه کردستان رفته و با مقامات ارشد بغداد و اربیل دیدار خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای