فرمانده آمریکایی: ایران از اقدامات تحریک‌آمیز اجتناب کند

فرمانده آمریکایی: ایران از اقدامات تحریک‌آمیز اجتناب کند

دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 12:45
رایزنی ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده نیروهای آمریکا در مسقط (خبرگزاری عمان)

ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده نیروهای آمریکا در منطقه خاورمیانه (سنتکام) در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه از ایران خواست تا در شرایط کنونی که واشنگتن برای نجات برجام تلاش می‌کند، از هرگونه اقدام تحریک آمیز پرهیز کند.

ژنرال مک کنزی در حاشیه سفر روز یکشنبه خود به عمان گفت: «من فکر می‌کنم الان زمان بسیار خوبی برای همه است که خیلی صبورانه و با هشیاری عمل کنند و همه با هم ببینیم در آینده چه پیش می‌آید». او افزود: «من فکر می‌کنم ما باید برای هر احتمالی آماده باشیم».

آمریکا، اروپا و ایران در هفته‌های اخیر تلاش‌های خود را برای نجات توافق هسته‌ای افزایش داده‌اند.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از سفر یک روزه به تهران از دستیابی به یک «توافق موقت» سخن گفت، اما در عین حال عملاً نظارت بازرسان آژانس بر تأسیسات هسته ای از روز سه شنبه محدود می‌شود.

این ژنرال آمریکایی از ایران خواسته از هرگونه اقدام تنش‌زا خودداری کند تا روند اعتمادسازی پیش رود. مک کنزی افزود: «من گمان می‌کنم آنها دوست دارند به عنوان یک عضو مسئول در خانواده جهانی و یک عضو باثبات در خانواده خاورمیانه شناخته شوند».

ایالات متحده، ایران را متهم می‌کند که از طریق حمایت مالی و نظامی از گروه‌های وفادار به آن، به ویژه در عراق، لبنان و یمن، در منطقه ایجاد بی‌ثباتی می‌کند.

واشنگتن همچنین سپاه پاسداران ایران را مسئول ایجاد اختلال در تردد دریایی در تنگه استراتژیک هرمز در خلیج در سال ۲۰۱۹ می‌داند، تنگه ای است که روزانه یک پنجم تولید جهانی نفت از آن عبور می‌کند.

تنگه هرمز محور اصلی سفر ژنرال آمریکایی به عمان بود که هدف آن رسماً برقراری تماس با سرلشکر عبدالله بن خمیس الریسی رئیس جدید ستاد مشترک نیروهای مسلح بود.

وی از یک پایگاه دریایی در منطقه شمالی خصب که ترافیک حمل و نقل را در این تنگه رصد می‌کند بازدید کرد و با هلی کوپتر به سمت جزیره قشم ایران، در حدود ۵۵ کیلومتری نزدیک‌ترین نقطه در سواحل عمانی پرواز کرد.

وی گفت: «ما تنها ۴۵ کیلومتر با ایران فاصله داشتیم و به سمت جزیره قشم نگاه می‌کردیم». او با لبخند اضافه کرد: «روز مه آلودی بود و من نمی‌توانستم آن را ببینم».

این سفر بدون مشکلی انجام شد، اما مقام نظامی آمریکا احتمال تلاش ایران برای انتقام کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی را دور از ذهن ندانست.

در همین حال ژنرال مک کنزی گفت: «من فکر می‌کنم هنوز امکان اینکه ایران بخواهد مخاطره کند و برای اقدامی نقشه بکشد، وجود دارد». او ادامه داد: «ما دائماً در حال ارزیابی موضوع محافظت از نیروهای خود در منطقه هستیم. ما خیلی جدی به این مسئله نگاه می‌کنیم؛ من مطمئن هستم که ما برای همه چیز آماده هستیم».

توییتر دفتر علی خامنه‌ای رهبر ایران اخیراً با انتشار پوستری از دونالد ترامپ در حال بازی گلف، از انتقام کشته شدن سلیمانی گفت.

در ماه‌های اخیر در عراق، چندین حمله موشکی پایگاه‌های نظامی مورد استفاده ارتش آمریکا را هدف گرفته‌است، واشنگتن گفته‌است که جناح‌های طرفدار ایران در عامل آنها بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای