یکی از مجروحان غیرنظامی حملهٔ موشکی به اربیل جان باخت

یکی از مجروحان غیرنظامی حملهٔ موشکی به اربیل جان باخت

دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 14:45

مقامات بهداشتی در اقلیم کردستان عراق امروز دوشنبه ۴ اسفند اعلام کردند یکی از مجروحان عراقی غیرنظامی حملهٔ موشکی هفته گذشته به پایگاهی هوایی محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل به علت شدت جراحات در بیمارستان درگذشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بژار موسی سخنگوی وزارت بهداشت در اربیل گفت: این مجروح حملهٔ موشکی هفتهٔ گذشته علیرغم تلاش‌های پزشکان درگذشت.

این غیرنظامی در حومه اربیل، مرکز منطقه خودمختار کردستان، توسط یکی از موشک‌ها زخمی شده‌است.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا اعلام کرد که هفته گذشته در یک حمله موشکی به یک پایگاه هوایی در کردستان عراق، یک پیمانکار غیرنظامی کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شدند.

این حمله اولین حمله ای پس از نزدیک به دو ماه توقف حملات به تأسیسات نظامی یا دیپلماتیک غربی در عراق عنوان شده‌است.

واشینگتن در دوره دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا تهدید کرده بود، در صورت کشته شدن یک آمریکایی در حمله موشکی به عراق، پاسخی ویرانگر خواهد داد، اما برای مقامات عراقی مشخص نیست که آیا دولت رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده جو بایدن، از این روش پیروی می‌کند یا خیر.

دو فروند از این سه موشک در یک منطقه مسکونی در حومه اربیل فرود آمدند.

جنین هنس-پلاسخارت نماینده سازمان ملل متحد در عراق، در توئیتی «اقدامات شنیع و بی پروا» را تقبیح کرد و گفت که این اقدامات «تهدیدی جدی برای ثبات است».

وی همچنین خواستار «خویشتنداری و همکاری نزدیک بین بغداد و اربیل برای محاکمه عاملان این حمله شد».

بر اساس بیانیه منتشرشده در وب سایت حزب حاکم دموکرات کردستان، این حزب «یک گروه غیرقانونی تحت لوای الحشد الشعبی» را به انجام این حمله متهم کرد.

در این میان، گروهی که خود را «گردان‌های اولیاء الدم» می‌نامند، مسئولیت حمله موشکی به اربیل را برعهده گرفت.

 با این حال، مقامات امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفتند که نام این گروه فقط یک «پوشش» برای جناح‌های مسلح شناخته شده وفادار به ایران مانند «تیپ‌های حزب‌الله» و «عصائب اهل حق» است که خواهان خروج نیروهای خارجی از عراق هستند.

ایران به نوبه خود حمله موشکی به اربیل را محکوم و هرگونه دخالت در آن را انکار کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای