واشنگتن ایران را به پایبندی کامل به بازرسی‌های هسته‌ای فراخواند

واشنگتن ایران را به پایبندی کامل به بازرسی‌های هسته‌ای فراخواند

بی‌اعتنایی آمریکا به اظهارات رهبر ایران: منتظر پاسخ دعوت به مذاکرات هستیم
دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 23:45

واشنگتن تهدید رهبر ایران برای افزایش ۶۰ درصدی غنی سازی اورانیوم را کم ارزش دانست و ضمن ابراز نگرانی از توافق موقت میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تهران خواست تا «به‌طور کامل» به بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای خود پایبند باشد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن قدردانی از سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، مجدداً از ایران خواست که «به‌طور کامل به تعهدات خود در زمینه تأیید صحت برنامه هسته‌ای و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای عمل کند».

وی بر تمایل واشنگتن برای شرکت در مذاکرات با ایران درخصوص بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تأکید کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از پرایس گفت که «بحث ایران در مورد غنی سازی ۶۰ درصدی یک تهدید به نظر می‌رسد و ما به فرضیات پاسخ نمی‌دهیم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ما مطمئناً نگران شنیدن این موضوع هستیم که ایران در این هفته محدودیت پروتکل اضافی و اقدامات دیگر را کاهش می‌دهد.

 پرایس در نشست خبری روزانه خود گفت: ما ایران را مسئول حملاتی که نیروی‌های نیابتی این کشور علیه آمریکایی‌ها در عراق انجام می‌دهند، می‌دانیم.

وی افزود: ما در اوج‌گیری تنش‌ها که ایران از آن برای دستیابی به هدف خود در بی‌ثبات سازی عراق استفاده می‌کند مشارکت نخواهیم کرد.

از سوی دیگر، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در کنفرانسی خبری گفت: متحدان اروپایی واشینگتن در انتظار پاسخ ایران به شرکت در مذاکرات هسته‌ای طی نشستی غیررسمی مقرر در چارچوب کشورهای امضا کننده برجام هستند.

در این میان، یک مقام آمریکایی در واکنش به اظهارات رهبر ایران دربارهٔ احتمال «غنی‌سازی ۶۰ درصدی» اورانیوم توسط این کشور، گفت که تهران هنوز چنین گامی برنداشته و واشینگتن همچنان منتظر است ببیند آیا ایران به مذاکرات بازمی‌گردد یا نه.

رویترز به نقل از این مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشده‌است، نوشت هر چند اظهارات رهبر ایران «نگران‌کننده است» اما ایران هنوز چنین گامی برنداشته است.

این مقام بلندپایه دولت آمریکا گفته‌است: طبیعی است تا زمانی که مذاکرات از سرگرفته شود، طرفین برای بالا بردن نرخ، سخنانی بیان خواهند کرد اما بهتر است صبور بود و دید آیا ایران نمایندگان خود را به میز مذاکرات بازمی‌گرداند یا نه.

با این حال، این مقام آمریکایی گفته‌است «شکی نیست که اگر تفاهم به‌دست نیاید، ایران به گسترش برنامه هسته‌ای خود ادامه خواهد داد؛ چه غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصدی باشد که رهبر ایران از آن سخن گفته یا اقدامی دیگر».

تلویزیون رسمی ایران امروز گزارش داد که علی خامنه‌ای در جمع مقامات این کشور اظهار کرد که «در صورت نیاز» و برای پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای می‌توان سطح غنی‌سازی اورانیوم را به ۶۰ درصد نیز افزایش داد. وی تأکید کرد که موضع حکومتش تغییر نخواهد کرد و «تسلیم فشارها نخواهد شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای