سه کشور اروپایی: ایران باید با آژانس اتمی همکاری کند

سه کشور اروپایی: ایران باید با آژانس اتمی همکاری کند

هشدار اروپا از پیامدهای خطرناک توقف بازرسی‌ها از سوی ایران
سه شنبه, 23 فوریه, 2021 - 23:00

بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور اروپایی امضاکننده برجام روز سه‌شنبه، نسبت به پیامدهای خطرناک محدودسازی بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران هشدار دادند و از ایران خواستند که به‌طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

به گزارش رویترز، وزرای خارجه این سه کشور در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «ما عمیقاً از اینکه ایران از امروز اجرای پروتکل الحاقی و تدابیر شفافیت‌ساز خود ذیل برنامه جامع اقدام مشترک را به حالت تعلیق درآورده متأسفیم».

در این بیانیه همچنین آمده‌است: «از ایران می‌خواهیم تمامی اقداماتی که باعث کاهش شفافیت می‌شود را به عقب برگردانده و همکاری‌های کامل و به موقع را با آژانس اتمی به عمل آورد».

 علی خامنه‌ای رهبر ایران روز دوشنبه گفته‌است که «اگر لازم شود، ایران می‌تواند غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برساند. تهران در برنامه هسته‌ای خود هرگز تسلیم فشارهای آمریکا نخواهد شد».

سه کشور اروپایی عضو برجام، ماهیت تصمیم ایران را «خطرناک» توصیف کرده و تصریح کردند که این اقدام به‌طور قابل توجهی دسترسی‌های آژانس را به سایت‌های اتمی و اطلاعات مرتبط پادمانی ایران محدود می‌کند. همچنین توانایی آژانس را برای نظارت و راستی آزمایی برنامه‌های اتمی و فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای ایران را محدود می‌کند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین از محدودسازی بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران عمیقاً ابراز تاسف کردند.

در این بیانیه از تلاش‌های دیپلماتیک کنونی برای دستیابی به راه حلی در راستای «بازگشت ایران و آمریکا به اجرای کامل برجام» حمایت شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای