ایران و ترکیه نفوذ خود را در حوالی «پایتخت‌های» سوریه افزایش دادند

ایران و ترکیه نفوذ خود را در حوالی «پایتخت‌های» سوریه افزایش دادند

کارشناسان نظامی از مسکو در جستجوی پیکر اسرائیلی‌ها در جنوب دمشق
سه شنبه, 23 فوریه, 2021 - 21:45

ایران و ترکیه نقشه‌های خود را برای تعمیق نفوذ در حوال «دو پایتخت» سوریه گسترش دادند، به طوری که تهران «یک مجموعه تفریحی» را در جنوب دمشق، پایتخت سیاسی این کشور ایجاد کرد و در مقابل، ترکیه سنگ بنای مدرسه ای به نام یک افسر ترک در شمال حلب «پایتخت اقتصادی» سوریه گذاشت.

ایران یک مجتمع تفریحی فرهنگی - ورزشی بزرگ در حومه جنوب شرقی دمشق، در مجاورت «منطقه نفوذ روسیه» ایجاد کرده‌است.

 این مجموعه در شهر حجیره از توابع منطقه ببیلا، در حدود یک کیلومتری شمال «شهر سیده زینب»، سنگر اصلی شبه نظامیان ایرانی، در ۸ کیلومتری پایتخت سوریه ساخته شده‌است.

در شمال کشور نیز طبق گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، با حضور دستیار والی غازی عنتاب ترکیه و فعالان شهر الباب در شرق حلب، سنگ بنای مدرسه علوم شرعی به نام «دامیرال»، افسر ترکی که در انفجاری در این شهر در چهارم این ماه جان خود را از دست داد، نهاده شد.

در همین حال، دیده‌بان گزارش داد که نیروهای روسی به جستجو در گورستان اردوگاه یرموک جنوب دمشق، برای یافتن بقایای سربازان و جاسوسان اسرائیلی که گمان می‌رود دهه‌ها قبل در سوریه دفن شده‌اند، ادامه داده‌اند.

طبق این گزارش: «بیش از ۳ هفته می‌گذرد و نیروهای روسی همچنان در جستجوی بقایای دو سرباز اسرائیلی هستند که در جنگ سلطان یعقوب در لبنان در سال ۱۹۸۲ کشته شدند، علاوه بر آنها، روس‌ها به دنبال ردی از الی کوهن جاسوس اسرائیلی هستند که در ۱۹۶۵ در جنوب دمشق اعدام شده بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای