تلاش ایالات متحده و سازمان ملل برای احیای روند صلح در یمن

تلاش ایالات متحده و سازمان ملل برای احیای روند صلح در یمن

بن مبارک در دیدار با لیندرکینگ و گریفیتس در ریاض: اراده و تصمیم شبه نظامیان در دست تهران است
چهارشنبه, 24 فوریه, 2021 - 00:45

مارتین گریفیتس و تیموتی لندرکینگ فرستادگان سازمان ملل و ایالات متحده به یمن، در تلاشند تا تنش زدایی کنند و روند صلح را در این کشور احیا کنند. در این زمینه، احمد بن مبارک وزیر امور خارجه یمن روز گذشته به‌طور جداگانه در ریاض با این فرستادگان دیدار و دربارهٔ تنش زدایی و احیای رایزنی‌های صلح گفتگو کرد.

منابع یمنی گزارش دادند که بن مبارک در مورد آخرین تحولات در سایه تشدید نظامی شبه نظامیان حوثی و خطرات این روند بر صلح، با لندرکینگ گفتگو کرد.

او بر تعهد دولت خود به صلح مبتنی بر مراجع سه‌گانه «ابتکار خلیجی، گفتگوی ملی یمن و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت» تأکید و شبه نظامیان حوثی را به عدم جدیت و عادت به جنگ‌افروزی در راستای عملی کردن دستورات ایران متهم کرد.

وزیر خارجه یمن همچنین «نسبت به هزینه‌های کلان انسانی ناشی از ادامه این اوج‌گیری تنش از سوی حوثی‌ها در مارب» هشدار داد.

منابع رسمی به نقل از فرستاده آمریکایی نقل کردند که وی «موضع کشور خود را در مورد ضرورت متوقف کردن همه عملیات نظامی در مارب و پرهیز از اقدامات بی‌ثبات کننده در یمن» اعلام و تأکید کرد که هیچ راه حل نظامی برای وضعیت یمن وجود ندارد.

لیندرکینگ همچنین بار دیگر حمایت کشورش از دولت قانونی یمن و وحدت، ثبات و امنیت این کشور را اعلام کرد.

در ادامه بن مبارک در دیدار با گریفیتس نماینده سازمان ملل بار دیگر تأکید کرد که «شبه نظامیان حوثی برای صلح، جدی نیستند و حمله نظامی آنها به مارب و بمباران غیرنظامیان و آوارگان در این استان مسالمت آمیز ثابت می‌کند که تصمیم آنها در دست رژیم ایران است».

 بن مبارک از نماینده سازمان ملل خواست تا «شبه نظامیان را تحت فشار قرار دهد تا دریابند که خشونت فقط خشونت به بار می‌آورد و کشتن فقط باعث قتل است».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای