اسرائیل به دنبال جداسازی برنامه هسته‌ای از رفتارهای منطقه‌ای ایران

اسرائیل به دنبال جداسازی برنامه هسته‌ای از رفتارهای منطقه‌ای ایران

شنبه, 27 فوریه, 2021 - 01:30

مئیر بن شبات مشاور امنیت ملی اسرائیل در تماسی با جیک سالیوان همتای آمریکایی خود گفته‌است که از نظر اسرائیل در مذاکرات آینده، باید به برنامه هسته‌ای و رفتارهای برهم زننده ثبات منطقه‌ای ایران به صورت جداگانه رسیدگی شود.

در حالی که بسیاری از منتقدان توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ معتقدند که این توافق هیچ کاری برای مهار حملات ایران در منطقه انجام نداده‌است، اسرائیل نگران است که پیوند این دو موضوع به انگیزه مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی برای چشم پوشی از محدودیت‌های برنامه هسته ای ایران منجر شود.

به گزارش سایت آمریکایی آکسیوس، بن‌شبات گفته موضع اسرائیل این است که برنامه هسته‌ای ایران یک تهدید موجودیتی است و باید به آن در وهله اول رسیدگی شود در حالی که تهدید منطقه‌ای ایران اهمیت کمتری دارد و باید در کانال دیگری به آن رسیدگی کرد.

مشاور امنیت ملی اسرائیل افزود اگر ایران مسلح به هسته ای شود، به هیچ‌یک از تعهدات منطقه ای احترام نمی‌گذارد.

وی توضیح داد که در ماه گذشته تماس‌های زیادی در مورد ایران بین دولت بایدن و دولت اسرائیل برقرار شده‌است.

مقامات اسرائیلی گفتند که آنها به‌طور کلی از آنچه آنها رویکرد سازنده دولت بایدن و تمایل آن برای گوش دادن به نگرانی‌های اسرائیل توصیف می‌کنند، راضی هستند.

آنها همچنین تأکید کردند که تونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، سه بار با گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل صحبت کرده‌است.

بلینکن همچنین در مورد ایران با یوسی کوهن مدیر آژانس اطلاعاتی موساد گفتگو کرد.

دولت بایدن می‌گوید در صورت بازگشت ایران به توافق هسته ای و عقب‌نشینی از اقدامات هسته ای اخیر خود، او هم با لغو تحریم‌ها به توافق هسته ای ۲۰۱۵ باز خواهد گشت.

اما نکته اصلی توالی این مراحل است. هفته گذشته، ایالات متحده پیشنهاد کرد که مذاکرات مستقیم را برای کار در مورد این مسائل آغاز کند، اما ایران به‌طور رسمی پاسخ نداده‌است.

به نظر می‌رسد برخی در دولت بایدن می‌خواهند به یک توافق گسترده‌تر و طولانی مدت بپردازند، به شرطی که این شامل رفتار منطقه ای ایران و برنامه موشکی آن باشد، در حالی که هدف اعلام شده بایدن احیای توافق سال ۲۰۱۵ و استفاده از آن به عنوان بستری برای مذاکرات بیشتر است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای