رایزنی بغداد و تهران دربارهٔ «قوانین بازی» جدید آمریکایی

رایزنی بغداد و تهران دربارهٔ «قوانین بازی» جدید آمریکایی

شنبه, 27 فوریه, 2021 - 23:00

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق، روز گذشته، در دومین سفر خود به ایران ظرف دو هفته وارد تهران شد.

 به نظر می‌رسد که حمله هوایی اخیر آمریکا و اولین حمله در دوران جو بایدن رئیس‌جمهور جدید، علیه جناح‌های مسلح ایرانی در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق در جایگاه اول پرونده‌های مورد بحث وزیر خارجه عراق بود.

فؤاد حسین شرایط در بغداد، را از نظر نحوه تعامل با پیامدهای حمله ملتهب گذاشت و به ایران رفت.

در حالی که دولت نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی در تلاش است تا تنش بین تهران و واشینگتن را کاهش دهد تا عراق عرصه تسویه حساب بین دو طرف نباشد، اما حمله آمریکا قوانین بازی را تغییر داد، به ویژه جناح‌های مسلح قول دادند که به آمریکایی‌ها پاسخ دهند.

در همین زمینه، اعلام واشنگتن مبنی بر بهره‌مندی از اطلاعات عراق به منظور انجام حمله اخیر، بسیاری از طرف‌های عراقی، به ویژه ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری را واداشت تا الکاظمی را به انجام تحقیق دربارهٔ حقیقت ادعاهای واشینگتن فرابخواند

واشنگتن اما از موضع خود عقب‌نشینی کرد به طوری که جان کربی سخنگوی پنتاگون در توئیتی در توئیتر اعلام کرد، که «دولت عراق در حال بررسی هویت طرف‌هایی است که طی روزها و هفته‌های اخیر موشک‌هایی را در خاک آن پرتاب کردند.

اما ما از اطلاعات عراق برای تعیین اهداف حملات خود در آن شب استفاده نکردیم».

در این میان، جناح‌های مسلح عراقی نزدیک به ایران از جمله عصائب اهل الحق، کتاوب جزب الله، النجباء و کتائب سید الشهداء وعده انتقام از حمله آمریکا سردادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای