۱۰ سال پس از «توافق بر سر ایران و جولان»

۱۰ سال پس از «توافق بر سر ایران و جولان»

«الشرق الاوسط» جزئیات مذاکرات محرمانه و توقف آن در پی اعتراضات «بهار عربی» را افشا کرد
شنبه, 27 فوریه, 2021 - 23:00
بشار الاسد رئیس جمهور سوريه در دیدار با جان کری رئیس وقت کمیته امور خارجه سنای آمریکا در 8 نوامبر 2010 (AP)

سوریه و اسرائیل، به لطف میانجیگری آمریکا، ۱۰ سال پیش در آستانه دستیابی به توافق قرار گرفته بودند. پیش نویس این توافق که توسط واسطه آمریکایی نوشته شده بود، شامل قطع روابط «نظامی» دمشق با تهران و حزب‌الله لبنان در ازای بازپس‌گیری مجدد بلندی‌های جولان اشغالی از سوی اسرائیل، طبق مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ بود.

این مسئله از سوی مقامات حاضر در «مذاکرات محرمانه» بین بشار اسد رئیس‌جمهور و بنیامین نتانیاهو نخست ‌وزير اسرائیل به رهبری فرد هوف فرستاده آمریکا به روزنامه الشرق الاوسط اعلام شد.

باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا و معاونش جو بایدن (رئیس‌جمهور فعلی) از این مذاکرات مطلع بودند.

 هیچ اظهارنظری از طرف دمشق، که اصرار بر «بازگرداندن کامل جولان» و «روابط استراتژیک با ایران» دارد، وجود ندارد.

هوف امروز برای الشرق الاوسط نوشت که، در ۲۸ فوریه ۲۰۱۱ «دیپلماسی آمریکا در دستیابی صلح بین سوریه و اسرائیل به نقطه اوج خود رسید. رئیس‌جمهور اسد اظهار داشت که قصد دارد روابط نظامی خود را با ایران، حزب‌الله و حماس قطع کند، مشروط بر اینکه اسرائیل متعهد شود همه زمین‌هایی را که در ژوئن ۱۹۶۷ تصرف کرده را بازگرداند. نتانیاهو به جدی بودن میانجیگری اذعان کرد و تیم خود را بر اساس پیش نویس آمریکایی به سمت پسش بردن معاهده هدایت کرده بود».

رابرت فورد سفیر اسبق آمریکا در سوریه که در نشست‌های مذاکره شرکت کرده بود، سفرهای هوف به دمشق را در گفتگو با الشرق الاوسط تأیید کرد.

منبع دیگری نیز گفت: «مشخص نبود که دو طرف در مورد جدول زمانی و پرونده آب‌های جولان توافق کرده‌اند یا خیر».

یک مقام سابق آمریکایی نیز به الشرق الاوسط تأکید کرد که «آمریکا در جدی بودن مذاکرات شک نداشت».

این افشای اطلاعات در آستانه دهمین سالگرد اعتراضات سوریه مهم شمرده می‌شود، خصوصاً از آنجایی که مسکو اکنون برای «اعتمادسازی» بین دمشق و تل آویو تلاش می‌کند.

همچنین برخی گزارش‌ها از علاقه برخی از دولت‌ها به آزمایش امکان انعقاد توافق صلح و «دور شدن» از تهران در ازای ارائه «مشوق‌هایی» برای بازسازی سوریه و حل مشکلات اقتصادی آن حکایت دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای