الکاظمی: ما میدانی برای تبادل پیام نیستیم و در جبهه‌بندی‌ها قرار نمی‌گیریم

الکاظمی: ما میدانی برای تبادل پیام نیستیم و در جبهه‌بندی‌ها قرار نمی‌گیریم

نخست‌وزیر عراق در گفتگو با «الشرق‌الاوسط» بر ارتباط مداوم با سعودی تأکید کرد.. اعلام آمادگی برای استقبال آبرومندانه از پاپ فرانسیس
دوشنبه, 1 مارس, 2021 - 00:00

*- دیدارهای مقامات عراقی و سعودی به‌طور مستمر انجام می‌شود و من به همراه برادرم شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد، نشست مجازی موفق شورای هماهنگی عراق و سعودی برگزار کردم و ما دائماً در حال برقراری ارتباط هستیم.


- ما با سعودی، تاریخ مشترک، فرهنگ و منافع پایدار و رابطه برادری داریم و نسبت به توسعه روابط دوجانبه و افزایش ملموس همکاری‌های مشترک احساس رضایت داریم.


- تلاش برای تضعیف عراق، حذف آن از معادلات بین‌المللی و منطقه ای، یا محدود کردن نقش آن، عواقب و پیامدهای فاجعه باری برای همه به همراه داشته‌است.


- سرویس‌های امنیتی ما در حال پیگیری و رصد باندهای غیرقانونی هستند، گروه‌هایی که سعی می‌کنند از طریق حملات موشکی در جاهای مختلف قاعده بازی را برهم بزنند.. ما برخی از دست‌اندرکاران این حملات را بازداشت کرده‌ایم و به زودی به مقامات قضایی تحول داده می‌شوند.


- تصمیم برای صلح و جنگ تصمیم حکومت و حاکمیت است و تصمیمی نیست که توسط افراد یا گروه‌ها گرفته می‌شود.. و هرگونه تجاوز یا تعدی علیه تصمیم حکومت با ابزار قانون و پیگرد قانونی مسئولین روبرو خواهد شد.


- برخی از زورگویان و قلدرمآبان علیه حکومت، سیستم، قوانین و حاکمیت آن، توهمات خود را در پیش گرفته‌اند، که تحت شرایط خاص به وجود آمده‌است.. اما اکنون شرایط تغییر کرده‌است و ما به زیاده طلبی‌هایی که قربانیان آن مردم عراق بوده‌است، مجال نخواهیم داد.


- اساس مفهوم شرق جدید بر پایه اولویت بخشی به منافع مشترک کشورهای منطقه در قبال تردیدها و توهمات است.. ما در منطقه همه عناصر لازم را نه تنها برای ایجاد یک امنیت مشترک بلکه برای ایجاد یک سیستم همکاری عمیق در اختیار داریم.


- انتخابات عادلانه و شفاف اساس وظیفه ما در این دولت برای تکمیل ترمیم اعتماد بین مردم و نهادهای حاکمیتی است که متأسفانه، خدشه دار شده‌است* 


بغداد در حال آماده‌سازی برای استقبال از پاپ فرانسیس در روز جمعه آینده است، در سفری که به منظور «همزیستی و تسامح» برنامه‌ریزی شده‌است تا بار دیگر، تلاش عراق برای بازگرداندن نهادهای خود، اراده و تصمیم‌گیری خود و نقش آن در منطقه و جهان را برجسته کند.


حقوق ملی عراقی‌ها این روزها زیاد است و در راس آن رصد روابط ایران و دولت جدید ایالات متحده است که برخی آن را علت اصلی پیام‌های «داغ» در قالب حملات موشکی در میدان عراق می‌دانند.


بدیهی است که این استحقاق ممکن است در یک حق تعیین‌کننده داخلی همچون انتخابات زودهنگام پارلمانی تأثیر بگذارد، که در نهایت مسئله حجم‌ها و شایستگی‌ها، یعنی حجم و میزان احزاب و جناح‌ها و به همراه آن میزان حضور دولت و نهادهای قانونی آن را مشخص می‌کند.


این گفتگو قرار بود در بغداد انجام شود، اما زمانه «کرونا»، باعث گفتگو از راه دور شد. متن گفت وگو را در اینجا می‌خوانید:


 


* در حال آماده شدن برای استقبال از پاپ فرانسیس برای سفر بی‌سابقه به عراق هستید. این بازدید را چگونه می‌بینید؟


- این سفر برای ملت ما، با مولفه‌ها، نمادها و مفاهیم آن، عبارت است از درک و حمایت جناب پاپ از رویکرد تحمل، شراکت ملی و پیوندهای شهروندی در میان همه عراقی‌ها، صرف نظر از وابستگی‌های مذهبی و فرقه ای آنها و هویت‌های فرعی در چارچوب ملتی که همه را در بر می‌گیرد. این دیدار، به معنای عمیق‌تر، اقدامی از طرف ایشان برای برجسته کردن جایگاه عراق است که در طول تاریخ آن را نهادینه کرده‌است، کشوری که خانه تمدن‌ها و میراث انسانی، مهد ادیان الهی و ارزش‌های معرفتی و فرهنگی و اکتشافات، و شاخه ای که حرکت پیشرفت، توسعه و اکتشافات را در زمینه‌های مختلف را غنا بخشیده‌است.


 


* قرار است پاپ در جریان سفر خود با مرجع عالی شیعیان آیت الله علی سیستانی دیدار کند. آیا این دیدار پیامی برای تجدید همزیستی است و آیا در پایان این دیدار سندی به همین منظور منتشر می‌شود؟


- همزیستی گروه‌های عراقی نیازی به تجدید این اصل ندارد. در بخشی از این دیدار تأکید می‌شود که تجربه همزیستی بین مسیحیان، مسلمانان، ادیان و سایر فرقه‌ها، علی‌رغم برخی رویدادهای منفی ناگوار که بر همه منعکس شده، یک واقعیت زنده و تاریخی است. این دیدار به منظور برجسته کردن پیامدهای آن و تعمیم موارد مثبت آن انجام می‌شود. یک منبع مسئول در دفتر مرجعیت عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی، قبلاً در بیانیه ای اظهار کرده بود که هیچ سندی در دیدار پاپ با سیستانی امضا نمی‌شود.


 


* آیا این دیدار به دلیل حملات «داعش» و اقدامات گروه‌های غیرقانونی مسلح مشکلی امنیتی ایجاد می‌کند و آیا گروه‌های سیاسی بزرگ برای استقبال از این دیدار اتفاق نظر دارند؟


- هیچ مشکلی اساسی در بعد امنیتی وجود ندارد. دولت و نهادهای امنیتی تدابیر و اقدامات لازم را برای تأمین امنیت بازدید پاپ و سلامت ایشان انجام داده‌اند. علاوه بر این، ایشان هر جا که برود توسط مردم عراق محافظت خواهد شد، زیرا مردم عراق از او تکریم می‌کنند و برای مواضع انسانی والای ایشان، ارزش قائل هستند و پژواکی که قبل از دیدار و آمادگی‌ها برای پذیرایی از وی به شیوه ای متناسب و آبرومندانه، نشان دهنده یک واقعیت غیرقابل تصور است که که همه از این دیدار استقبال می‌کنند و حضور ایشان را جشن می‌گیرند.


 


* گفته می‌شود که شما موفق شدید عراق را از یک رویارویی نظامی بین ایران و آمریکا در دوران ترامپ در امان نگه دارید. آیا می‌توانیم برخی از جزئیات را بدانیم؟


- در این موضوع، مانند سایر موارد، من کاری به جز وظیفه، موقعیت و مسئولیتم در قبال محافظت از عراق و عراقی‌ها انجام ندادم.


ما به‌طور مکرر و با دقت تمام، مخالفت خود را از تبدیل کشورمان به صحنه درگیری نیابتی دیگران، یا اینکه عراق یک نقطه شروع برای تجاوز باشد، اعلام کرده‌ایم و این یک سیاست پایدار است که ما علاقه‌مند به نهادینه کردن آن بوده‌ایم، و برای اجرای آن در عمل و رویکردهایمان تلاش کردیم.


در عین حال، ما روابط مثبت و متعادل خود را با همه در جهتی به کار گرفته‌ایم که تنش‌ها و تشدید نگرش‌ها را در سراسر منطقه کاهش می‌دهد.


تصمیم گیرنده در عراق خود عراقی‌ها هستند و یک درک منطقه ای و بین‌المللی از نقش عراق و ثقل آن و تمایل ملتش به عدم دخالت در امور داخلی خود وجود دارد. ما به همه گفتیم: ما یک میدان نیستیم، بنابراین عراق قدرتمند و منسجم عاملی مثبت برای تحکیم امنیت، صلح و همکاری در منطقه و جهان خواهد بود.


در همین رابطه، من اضافه می‌کنم که تلاش برای تضعیف عراق، حذف آن از معادلات بین‌المللی و منطقه ای یا محدود کردن نقش آن، عواقب ناگواری برای همه به همراه داشته‌است. اگرچه جهان به داعش به عنوان یک تهدید جدی بین‌المللی نگاه می‌کرد، اما این عراقی‌های حاضر در صحنه بودند که با این خطر روبرو شدند و با کمک برادران، همسایگان و دوستان خود آن را شکست دادند.


دستگاه‌های اطلاعاتی و نیروهای مسلح ما در همه شاخه‌های آن اخیراً توانسته‌است تحرکات داعش، هسته‌های زیرزمینی آن، رهبران و مخفیگاه‌های محرمانه آن را کشف کرده و آنها را تحت نظارت، محاصره و ضربه زدن قرار دهند. تصور می‌کنم که شما از جزئیات ردیابی، دستگیری یا هلاکت رهبران ارشد داعش مطلع هستید.


خروجی همه اینها تأکید می‌کند که ثبات عراق برای منطقه و جهان یک ضرورت است و این همان چیزی است که ما به دنبال تأکید و ایجاد آن هستیم.


 


* آیا موشک‌هایی که «منطقه سبز» و مکان‌های استقرار آمریکایی‌ها را هدف قرار می‌دهند، ارتباطی با انتقام گرفتن برای قاسم سلیمانی یا ایجاد فشار بر واشنگتن برای لغو سریع تحریم‌ها و آغاز مذاکرات دارند؟


- از طرف ما، ما معتقدیم که بهترین راه برای بازگرداندن امور به حالت عادی در منطقه و از نقطه نظر منافع متقابل، مسیر رایزنی دیپلماتیک و میز مذاکره برای یافتن راه حل‌های متوازن است که خواسته‌ها و منافع همه را در نظر بگیرد. در مورد استفاده از منطق زور و نشان دادن زور بازو، یک شرط‌بندی شکست خورده در کوتاه مدت و بلند مدت است و منافع هیچ‌کس را تأمین نمی‌کند، بلکه با منافع مردم منطقه در تعارض است و وضعیت بی‌ثباتی و تنش را در آن افزایش می‌دهد.


سرویس‌های امنیتی ما در حال پیگیری باندهای غیرقانونی هستند که سعی می‌کنند از طریق حملات موشکی به جاهای مختلف قاعده بازی را برهم زنند و ما نیز برخی از دست‌اندرکاران این رویدادها را در بازداشت داریم که به زودی به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. راه و روش ما یکی است، همان مسیر حکومت عراق و احترام به قوانین، توافق‌نامه‌ها و تصمیمات آن است. تصمیم برای صلح و جنگ تصمیم حاکمیت و حکومت است و نه تصمیمی که توسط افراد یا گروه‌ها گرفته شود و هرگونه نقض قانون طبق تصمیم قضایی، با ابزار و قدرت قانون و پیگرد قانونی مسئولین روبرو خواهد شد.


برخی معتقدند که می‌توانند از جانب دولت تصمیم بگیرند و اینها گروهی از قانون شکنان هستند که ما آنها را تحت پیگرد قرار خواهیم کرد و اهداف شوم آنها را برملا خواهیم کرد. در حقیقت، برخی از این زورگویان و قلدرمآبان علیه دولت، سیستم، قوانین و حاکمیت آن توهمات خود را دنبال کرده‌اند، که تحت شرایط خاص به وجود آمده‌است، اما اکنون شرایط تغییر کرده‌است، و ما به زیاده خواهی‌هایی که قربانیان آن عراقی‌ها بودند اجازه و مجال نخواهیم داد. آرمان‌های مردم ما حاکم بر مسیر ما است و هر گزینه دیگری که با اراده مردم ما تعارض پیدا کند، شکست می‌خورد.


استفاده از سرزمین‌های عراق برای ارسال پیام‌های سیاسی فقط در صورتی مجاز است که از طریق کانال‌های دیپلماتیک و روش‌های سیاسی صورت گیرد. این همان کاری است که ما امروز با مسئولیت پذیری در قبال مردم خود و براساس نقش خود در تداوم آرامش در منطقه انجام می‌دهیم. اما اگر این پیام‌ها موشکی یا تروریستی باشند، ما اجازه نخواهیم داد، و هیچ کشوری حق ندارد با هزینه کردن از امنیت و ثبات ملت ما برای دیگران پیام ارسال کند و دولت، ملت و گروه‌های سیاسی عراق هرگونه دخالت در امور داخلی خود را رد می‌کنند.

 


* روابط بغداد و واشنگتن به کجا می‌رود؟ آیا ایران اصرار به خروج کامل ارتش آمریکا از عراق دارد؟ آیا «ناتو» جایگزین نیروهای آمریکایی خواهد شد؟ آیا نقش ارتش ایالات متحده برای مقابله با ظهور جدید «داعش» ضروری است؟


- روابط ما با واشینگتن بر اساس توافق‌نامه‌ها و قراردادهایی است که توسط مرجع قانونگذاری یعنی پارلمان تصویب شده‌است. می‌دانیم که توافقات ما، به منزله انحراف از چارچوب حمایت از حاکمیت ملی، حرمت و منافع عراق نیست. در هر مناسبت تأکید شده‌است که روابط عراق و ایالات متحده و حضور نیروهای آن یا ائتلاف بین‌المللی از این چارچوب خارج نمی‌شوند.


عراق در جنگ با داعش به کمک بین‌المللی احتیاج داشت، همین امر ما را بر آن داشت تا گفتگوی استراتژیک خود را با ایالات متحده آمریکا برای تنظیم ترتیبات پس از جنگ در مورد این سازمان آغاز کنیم، و این به‌طور عمده شامل آموزش و پشتیبانی لجستیک و سایر موارد مورد نیاز برای اقدام مشترک علیه داعش و تروریسم و پایان دادن به آن در کشور می‌شود.


تصمیم‌گیری دربارهٔ حضور نیروهای خارجی، صرف نظر از هویت و خاستگاه آنها، به عراق و دولت آن بستگی دارد و هیچ ربطی به تصمیم یا خواست دیگری ندارد. در پایان، این یک مسئله حاکمیتی و یک تصمیم ملی است.


 


* بهبود روابط با سعودی در سطوح مختلف را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا به زودی به ریاض سفر خواهید کرد؟


- ما مشتاقیم تا بهترین روابط را با عمق و امتداد عربی ما، همسایگان و کشورهای مختلف جهان برقرار کنیم. ما با پادشاهی عربی سعودی، تاریخ مشترک، فرهنگ و منافع پایدار و روابط برادرانه داریم. ما از توسعه روابط دوجانبه، افزایش ملموس همکاری متقابل در زمینه مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری و سایر زمینه‌های حیاتی دیگر خرسند هستیم.


مقامات دو کشور به‌طور مستمر دیدار می‌کنند و من با برادرم شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی یک جلسه مجازی موفق شورای هماهنگی عراق و سعودی برگزار کردم و ما دائماً در تماس هستیم و هیچ مانعی برای این کار و سفرهای متقابل به استثنای شرایط همه گیر کرونا و اقدامات مربوط به تعهدات دو طرف وجود ندارد.

 


* برخی در مورد احتمال تولد محوری جدید شامل عراق، مصر و اردن صحبت می‌کنند. آیا واقعاً این پرونده روی میز است؟ شرق جدیدی که دربارهٔ آن صحبت کرده‌اید، چیست؟


- ما به دنبال شرکت در محورها یا جبهه بندی‌هایی که نشان از جانبداری، انزوا یا ترجیح یکی علیه دیگری نیستیم، مگر اینکه مواردی به ارتقای محیط کار مشترک سودمند برای ملت‌ها و کشورها بینجامد. ممکن است تحکیم پایه‌های روابط مثال زدنی با این کشور عربی یا آن کشور منطقه ای یا غیره بدون تأکید بر بلوک بندی یا محوربندی منفی مفید باشد. در همین راستا، ما در تلاش هستیم روابط خود را با کشورهای برادر مصر و اردن تقویت کنیم.


اساس مفهوم شرق جدید اولویت دادن به منافع مشترک کشورهای منطقه در قبال تردیدها و توهمات است. ما در این منطقه تمام عناصر لازم برای نه تنها ایجاد یک امنیت مشترک، بلکه ایجاد یک سیستم همکاری عمیق را داریم که به همه ما امکان می‌دهد به جای مکانیزم درگیری و بحران، توانایی‌های خود، مشترکات انسانی و فرهنگی و ثروت طبیعی خود را به یک سیستم همکاری تولیدی در جهان تبدیل کنیم، و همه اینها از توجه به مشترکات و همچنین به روزرسانی مفاهیم عملی می‌شوند، زیرا تروریسم اولین دشمن برای کل منطقه است، تردیدها و عدم ارتباطات و پی ریزی براساس برداشت‌های غیرنهادی و غفلت از مشترکات از جمله بیماری‌های منطقه است که باید به آنها توجه شود.


رفتن به آینده مستلزم این است که همه از ابزارهای آینده استفاده کنند نه اینکه به گذشته چنگ زده شود. این منطقه با وجود همه بحران‌ها و پیچ در پیج‌های آن، آماده این گزینه است.


 


* آیا فکر می‌کنید با وجود ترور فعالان، پرتاب موشک‌ها و سلاح‌های بی ضابطه، پروژه ترمیم کشور و بازپس‌گیری حکومت در حال پیشرفت است؟ آیا از انتخابات زودهنگام انتظار نتایج واقعی دارید؟


- ما از روز اول تصدی این دولت اظهار داشتیم که عراق از یک تنش شدید بین «حکومت» با تمام مولفه‌ها، ارزش‌ها، قوانین، مدافعان و معتقدان به تقویت آن به عنوان یک ضرورت تاریخی و بین نیروهای «بی حکومتی» با تمام اعتراضات، موانع و تلاش‌های عمدی در سطوح مختلف برای متلاشی کردن کشور، شکستن اعتبار آن، یا از بین بردن توانایی آن در محافظت و مراقبت از مردم خود، دستیابی به ثبات، شکوفایی و محافظت از آینده وجود دارد.


همان‌طور که می‌دانید عراق، از زمان سرنگونی نظام استبدادی صدام حسین، در شرایط دشوار و پیچیده‌ای زندگی کرده‌است، که در آن بستری برای پاسخگویی به آرزوهای مردم جهت تکمیل بازسازی حکومت و نهادهای آن مهیا نشده‌است. تروریسم تکفیری و بازماندگان رژیم «بعث»، درگیری‌های ناخوشایند فرقه ای، هرج و مرج در وضعیت امنیتی، مظاهر فساد، مقاومت در برابر اصلاحات و تغییرات مثبت، تحکیم وحدت ملی و احیای زندگی سیاسی، همگی در جلوگیری از پیشرفت در مسیر بازسازی سیستم حکومت ملی مطابق با شرایط قانون اساسی نقش داشتند. همان‌طور که مشهود است، برخی از این عوامل همچنان در همان مسیر انسداد و ایجاد مانع فشار وارد می‌کنند. از جمله عوامل دیگر، فساد مالی و اداری عامل مهمی است.


از این رو، پروژه بازسازی حکومت در درجه اول فرایند مبتنی بر دوام سیاسی است که با سایر عوامل اقتصادی، اجتماعی و نظامی نیز مرتبط است. این عامل نیاز به گسترش فضای آشتی‌محور جامعه و اراده سیاسی برای پیشبرد مأموریت بازسازی کشور، تکمیل ساختار آن و پیشبرد همه چیزهایی است که باعث می‌شود این یک بستر برای همه عراقی‌ها بر اساس حقوق شهروندی آزاد و برابر باشد. از این رو، پروژه مرمت حکومت باید به عنوان یک فرایند تجمعی دیده شود که به جنبه تفصیل یا جزئی بستگی ندارد، بلکه به یک کل یکپارچه و همگرا بستگی دارد، چه از نظر عملیات ساختاری و چه از لحاظ عناصر عملی و مبانی پیشرفت موفقیت‌آمیز آنها را تضمین می‌کند و اینکه آیا می‌توان به «نتایج واقعی» برآمده از انتخابات یا یک عمل سیاسی شک کرد.


انتخابات زودهنگام یک خواسته مردمی است که توسط تمام نیروهای جامعه به وضوح بیان شده‌است. مرجعیت رشید و همه نیروها چه به درستی و چه در راستای همراه شدن با موج مردمی از آن حمایت کردند. انتخابات عادلانه و شفاف اساس وظیفه ما در این دولت برای تحقق ترمیم مجدد اعتماد بین مردم و نهادهای حاکمیتی است که متأسفانه خدشه دار شده‌است.


* به نظر می‌رسد دولت عراق در منطقه ای دشوار در میانه تهران و واشینگتن و بین رهبر ایران و سیستانی به سر می‌برد. آیا عراق می‌تواند یک کشور عادی و مستقل از قیمومت‌ها باشد؟

- برای عراق مقدر شده‌است که یک کشور مستقل از قیمومت‌ها باشد. در واقع، سرنوشت ملت‌ها همیشه در رد قیمومت خارجی بوده‌است و نمی‌توان گفت که عراق به عنوان یک کشور اکنون تحت الوصایه چه بین‌المللی و چه منطقه ای به سر می‌برد، اما یک سری شرایط سیاسی و اشتباهات فاحش علیه ملت عراق طی دهه‌های گذشته انجام شده که منجر به آن شده که عراق در مراحل قبلی به یک میدان بازی برای جاه طلبی‌ها، ماجراجویی‌ها و خشونت‌های فکری یا مسلحانه افراطی در منطقه و بین‌الملل تبدیل شود. امروز دولت در تلاش است تا تعادل خود را بازگرداند و در تحمیل این تعادل به همه به موفقیت دست یافته‌است. تحکیم روابط مثبت با همسایگان و جامعه جهانی و روح گفتگو و مسئولیت ملی کلیدهای احیای کشور و امتناع از تبدیل آن به زمین بازی برای دیگران است.

ما در منطقه ای در حال حرکت هستیم که قوانین آن علی‌رغم همه دشواری‌ها و پیچیدگی‌ها، از سوی مردم عراق با اراده ملی خود و بدون پذیرش قیمومت از هیچ طرفی اجرا می‌شوند.


* آیا سلاح جناح‌ها مانعی برای مواجهه جدی با عاملان ترورهای فعالان شده‌است و از رویارویی با «نهنگ‌های فساد» جلوگیری می‌کند؟

- ما برای پیگیرد و دستگیری عاملان ترورها گام برداشته ایم و اخیراً بزرگترین گروه مرگ را در بصره سرنگون کرده‌ایم. ده‌ها بازداشت شده و افراد تحت تعقیب برای تحقیق در مورد ترورها وجود دارند. ما، همان‌طور که گفتیم، در چارچوب دولت و تحقیقات آن، زمان مناسب را برای نبرد غیرقابل توقف خود علیه باندهای ترور، آدم‌ربایی، اخاذی و قاچاق مواد مخدر انتخاب می‌کنیم که همه به هم پیوسته هستند.

ما نبرد با فساد را علی‌رغم همه اعتراض‌ها، تهدیدها و خرده‌گیری‌ها با جرات و جسارت آغاز کردیم. ما کمیته ای تخصصی در زمینه مبارزه با فساد و جرم و جنایت فوق‌العاده تشکیل دادیم و موفق به کشف بسیاری از اقدامات فساد شدیم و دادگاه‌ها و احکام صادره علیه مفسدان نیز وجود دارد، افرادی که قبلاً جرأت نزدیک شدن به آنها را نداشتند.

راه ما برای تحقق برنامه دولت، اتخاذ سازوکارهای قانون اساسی، تصویب قانون و اجتناب از سیاسی کردن عملیات مبارزه با فساد، باندهای تبهکار و سلاح‌های بی ضابطه است. پیگیری عینی آنچه در طی مدت کوتاه فعالیت دولت به دست آمده‌است، به آسانی نشان می‌دهد که گام‌های برداشته شده به دور از هیاهوی رسانه ای، بزرگنمایی سیاسی یا ادعاهای مربوط به برخورد با فساد، متخلفان یا بازماندگان داعش، گروه‌های تکفیری، باندهای جنایتکار و گروه‌های غیرقانونی است.


* آیا شما برای دوره دوم نخست‌وزیری برنامه ای دارید، و چرا ریاست سرویس اطلاعات را واگذار نکردید؟ آیا سرویس‌ها تلاشی برای ترور شما را رصد کرده‌اند؟

- من برای تکمیل یک برنامه انتقالی محدود و تعریف شده انتخاب شده‌ام. آنچه که من در این شرایط حساس امیدوارم این است که در رسیدن به وظایف و مسئولیت‌های ملی که به من سپرده شده موفق باشم. من نمی‌خواهم این وظیفه را در معرض نتایج و موازنه انتخابات آینده قرار دهم. موقعیتم به من امکان نظارت بر نیروهای مسلح را می‌دهد و این امر استمرار در مسئولیتم در بخش مهم امنیتی را تغییر نمی‌دهد. آنچه برای من مهم است تحریک هوشیاری مداوم آژانس‌های ما در کشف هسته‌های تروریستی و نیروهایی است که در کمین ما هستند و همچنین تحرکاتی که امنیت کشور و امنیت مردم را هدف قرار می‌دهد.

ماهیت مسئولیتی که من در این شرایط استثنایی در سطوح اقتصادی، بهداشتی، امنیتی و سیاسی برای خدمت به کشور و مردم خود برعهده دارم، فرصتی برای مشغول شدن به انتخاب‌های شخصی نمی‌گذارد. هدف من و تمام تمرکز امروز من این است که کشتی کشور به ساحل امنیت برسد و اجازه ندهم عراق دوباره به یک منطقه خطرناک برای امنیت مردم ما، وحدت آن و آینده نسل‌های خود شود. وظیفه من در برابر ملت و تاریخ، معطوف به محافظت از مسیر دولت، تحکیم آن و روشن ساختن حدود آن است، به روشی که امروز یا در آینده، صرف نظر از پست‌ها و مناصب، اجازه نمی‌دهد مردم ما را دوباره در معرض خطر قرار دهد.


* آیا فکر می‌کنید روابط بغداد و اربیل امروز آن طور که باید و شاید هست؟

- اگر این سؤال به عنوان مقایسه ای بین واقعیت رابطه و جاه طلبی مشترک ما برای ارتقای آن به سطح شراکت ملی با بازیابی کشور بر اساس قانون اساسی و تأمین خواسته‌های شهروندان ما در اقلیم کردستان در نظر گرفته شده باشد، باید گفت روابط در حد خواسته مورد نظر نیست. مأموریت گفتگوهای در حال جریان بین هیئت‌های اقلیم کردستان و دولت فدرال دستیابی به رضایتمندی مورد نظر ما در روابط مشترک با برادرانمان در کردستان است که ما برای آن‌ها آن چیزی را می‌خواهیم که برای همه عراقی‌ها در تمام نقاط کشور می‌خواهیم، دولت برای خاتمه دادن به معضلات بین بغداد و اربیل پیشنهادها و پیش نویس‌هایی ارائه داده‌است. در پایان، تصمیم‌گیری منوط به رای پارلمان خواهد بود، خواه مربوط به بودجه باشد یا چیز دیگری.

ما بر این باوریم که انجام تعهدات مربوطه در چارچوب قانون اساسی و از بین بردن هرگونه پیچیدگی در روابط با منطقه کردستان یک عامل اساسی در بهبود زندگی سیاسی، تحکیم ثبات و شکست تروریسم و نیروهایی است که هدف آنها صدمه زدن به عراق است.


* وضعیت فعلی سوریه و پیامدهای آن بر ثبات عراق را چگونه می‌بینید؟

- ما همچنان اعتقاد داریم که خیر سوریه، خیر ما نیز هست و آنچه که به این کشور و ملت آن آسیب می‌رساند، برای ما و منافع ملت ما مضر است، زیرا معتقدیم آنچه که در سوریه اتفاق می‌افتد ناگزیر بر پیرامون آن به خصوص عراق منعکس می‌شود.

در عین حال که ما به دنبال یافتن راه حل‌های مناسب برای اوضاع کشور برادر سوریه هستیم، معتقدیم که این مسئله، یک مسئله داخلی سوریه است و همچنین مردم سوریه مستحق حمایت و همبستگی ما هستند. تهدید تروریسم داعش که در مرزهای ما با سوریه شبکه سازی می‌کند، تهدیدی برای دو کشور و دو ملت محسوب می‌شود، و این همان چیزی است که از نظر روابط دوجانبه جلب توجه می‌کند. برای ما مهم است که در تلاش‌ها برای شکست داعش و انحلال موجودیت آن هم افزایی صورت گیرد.


* روابط فعلی بغداد و بیروت را چگونه توصیف می‌کنید؟

روابط ما با برادرانمان در لبنان خوب و امیدوارکننده است. ما با آنها ارتباط داریم و با تلاش‌هایی که برای غلبه بر بحران پیش روی آنها انجام شده همدلی می‌کنیم و با جامعه بین‌الملل برای کاهش بار بحران اقتصادی از دوش شهروندان لبنانی شریک هستیم و در حد توان خود دست یاری برادرانه به سمت آنها دراز می‌کنیم.


* تا چه اندازه ادامه عملیات نظامی ترکیه در داخل سرزمین‌های عراق شما را نگران می‌کند؟

- ما از هر چیزی که حاکمیت و منافع ما را تحت تأثیر قرار دهد نگران می‌شویم. با این حال، آنچه می‌تواند نگرانی ما را برطرف کند روابط مثبت با ترکیه و تمایل به همکاری مثمرثمر برای حل هر مشکلی است که از توسعه و تقویت روابط ما در هر سطح جلوگیری می‌کند. ما خواست جدی ابراز شده توسط رئیس‌جمهور ترکیه برای رفع هرگونه نگرانی که ممکن است بر روابط مشترک ما تأثیر بگذارد را پنهان نمی‌کنیم. من شخصاً این را از وی احساس کردم که برای من یک عامل اطمینان بخش است.


* روابط فعلی خود با رئیس‌جمهور برهم صالح را که از ابتدا موضع حمایتگرانه داشت چگونه توصیف می‌کنید؟

- من با رئیس‌جمهور صالح رابطه دوستانه نزدیکی دارم، همچنین در زاویه دید بحران‌ها و راه حل‌های آنها نقاط مشترک زیادی داریم. این رابطه برجسته به جای برخورد و انقطاع که متأسفانه قبلاً حاکم بود، در انعکاس تصویر همکاری بین رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان به مردم کمک کرد. روسای سه‌گانه فعالیت‌های خود را در هماهنگی و همکاری ملموس انجام می‌دهند که یک فضای همبستگی برای انجام وظایف را ایجاد کرده‌است.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای