بغداد با تدابیر امنیتی و مقررات منع آمد و شد به پیشواز پاپ رفت

بغداد با تدابیر امنیتی و مقررات منع آمد و شد به پیشواز پاپ رفت

نگرانی بین‌المللی در پی بمباران «عین الاسد».. و «کتائب سیدالشهدا» تکذیب کرد
جمعه, 5 مارس, 2021 - 11:00
یک مأمور امنیتی روز گذشته در مقابل عکس بزرگی از پاپ فرانسیس در بغداد در آستانه سفر وی به عراق (رویترز)

بغداد پایتخت عراق، با پرچم، پوستر، نقاشی دیواری و گل، برای سفر تاریخی امروز پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان آماده شده‌است.

مقامات عراقی، هزاران تن از نیروهای ارتش و پلیس را در خیابان‌ها و در امتداد جاده ارتباطی فرودگاه بغداد و فرعی‌های منتهی به آن به عنوان محل تردد خودروی حامل پاپ مستقر کرده‌اند.

همچنین تدابیر و برنامه‌های امنیتی در شهرهای مورد نظر پاپ شامل بغداد، نجف، ناصریه، نینوا و اربیل تدارک دیده شده‌است. این منابع اظهار داشتند که مقامات عراقی تصمیم گرفتند برای فراهم کردن مقدمات لازم این سفر، در سراسر عراق منع رفت و آمد اعلام کنند.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، قرار است پاپ برای دیدار با مرجع عالی شیعیان علی سیستانی به نجف و برای بازدید از شهر تاریخی اور، نقطه آغاز تبلیغ رسالت حضرت ابراهیم (ص) به ذی قار و همچنین برای بازدید از تعدادی از کلیساها و اماکن مذهبی به اربیل و نینوا سفر خواهد کرد.

از سوی دیگر، سازمان ملل نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش حملات موشکی جناح‌های شیعه نزدیک به ایران ابراز کرد.

 در مقابل، بیشتر تیپ‌های مرتبط با به اصطلاح «محور مقاومت» نقش داشتن در حمله به اربیل و پایگاه «عین الاسد» را تکذیب کردند، اما ابوعلی العسکری، که گفته می‌شود سخنگوی «کتائب حزب‌الله» است، «عملیات قهرمانانه» علیه القاعده را تبریک گفت.

در این میان، «کتائب سید الشهدا» متهم اصلی حمله موشکی به اربیل، روز پنجشنبه هرگونه دست داشتن در این حمله را رد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای