پیام پاپ به عراقی‌ها: سلاح خاموش شود و تنوع را حفظ کنید

پیام پاپ به عراقی‌ها: سلاح خاموش شود و تنوع را حفظ کنید

خواستار مبارزه با فساد شد.. پس از دیدار با سیستانی، در اور مراسم دعا برگزار می‌کند
شنبه, 6 مارس, 2021 - 00:30

در اولین سفر یک پاپ به عراق، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز جمعه، در سخنرانی خود در کاخ ریاست جمهوری عراق، مردم و دولت این کشور را به محافظت از تنوع دینی و نژادی و تبدیل آن به راهی برای همزیستی فراخواند، او همچنین خواستار خاموش کردن صدای اسلحه و روی آوردن به صلح شد.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق روز جمعه، از پاپ فرانسیس به محض ورودش به فرودگاه بغداد استقبال کرد. سپس پاپ در کاخ ریاست جمهوری بغداد مورد استقبال برهم صالح رئیس‌جمهور عراق و مقامات ارشد این کشور قرار گرفت.

پاپ در سخنان خود در کاخ دارالسلام گفت: «طی دهه‌های گذشته عراق از فاجعه جنگ‌ها، آفت تروریسم و درگیری‌های منجر به مرگ و ویرانی رنج برده‌است، فقط می‌توانم به ایزدی‌ها، قربانیان بی گناه این حمله غیرانسانی اشاره کنم».

وی با اشاره به مسیحیان، بر لزوم «تضمین مشارکت همه گروه‌های سیاسی، اجتماعی و مذهبی» تأکید کرد. او همچنین تأکید کرد: هیچ‌کس نباید شهروند درجه دو محسوب شود.

وی همچنین خواستار «رسیدگی به آفت فساد و سوءاستفاده از قدرت و اقدامات غیرقانونی شد». پاپ در ادامه گفت: «عراق دعوت شده تا نشان دهد اختلافات می‌تواند به همزیستی و هماهنگی تبدیل شود».

 پاپ فرانسیس پس از آن به کلیسای «سیدة النجاة» در منطقه الکراده در مرکز بغداد رفت. این کلیسا در سال ۲۰۱۰ شاهد عملیات گروگانگیری بود که شمار قربانیان آن به ۵۳ کشته رسید.

در ادامه سفر پاپ، قرار است او امروز با آیت‌الله علی سیستانی مرجع شیعیان نیز در نجف دیدار کند. سپس به سرزمین تاریخی اور در استان ذی قار که زادگاه حضرت ابراهیم است، می‌رود تا ضمن نشستی با شخصیت‌های مذهبی برجسته مذاهب گوناگون این کشور، مراسم دعای یکپارچه برگزار کند. پس از آن به شمال کشور و به‌طور مشخص موصل و اربیل خواهد رفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای